neděle 7. února 2016

Hrajeme si v kuchyni...

... zatímco máma vaří! :-)

Poslední dobou v sobě dost propírám téma "hračky". Mám pocit, že i když je neustále přebírám, holky jich mají hromady, a i když je máme v jednotlivých boxech, pořád je v nich chaos. O nechuti je uklízet (z obou stran) ani nemluvě. Postupně v sobě přemítám myšlenky, jestli to množství hraček není jen díky masáži komerce, kdy máme pocit, že děti musí mít všechno, respektive, že toho mají stále málo, protože jsme jim koupili něco "sluchového", ale na trhu se zrovna objevilo něco "hmatového"? I když se nad koupí věcí snažím přemýšlet, aby dítěti i něco daly a nebyly jednoúčelové, stejně si myslím, že toho máme moc. Jak to vnímáte vy?


Rozhodla jsem se s vámi dělit o naše "nehračkové" aktivity s věcmi a surovinami, které máte běžně doma, případně v dalších článcích plánuji využít nejen tohle, ale také recyklaci věcí, které se chystáme vyhodit, nebo doma leží ladem.

Dnešní článek bude spíš o fotkách, než o textu. S holkami jsme si dnes hrály v kuchyni s těmi nejběžnějšími věcmi, které tam jsou, tyto aktivity můžete využít, když potřebujete v klidu uvařit, nebo třeba když jsou děti nemocné a už nevíte, co jim vymýšlet za zábavu :-)


Co budete potřebovat? Jednoduše to, co vás cvrnkne do nosu!

My jsme využily: 

  • různé druhy těstovin
  • různé druhy luštěnin
  • mouku
  • misky, pekáčky
  • příbor
  • nálevku
  • kelímky, "panáky"
  • vykrajovátka
  • cedníky... 

Navlékání

K procvičování jemné motoriky jsou ideální těstoviny. Základ jsou špagety, na které budeme navlékat. Já jsem bohužel neměla další druh - ideálně penne nebo taková kolečka, případně vyšší level písmenkové těstoviny, ze kterých by dítě muselo vyhledat písmenka, která se dají navléci. Na focení jsem dneska použila jako alternativu dřevěné korálky. Pro děti to není jen o tom korálek/těstovinu navléct, ale také se špagetami pracovat tak, aby se nezlomily a zároveň dávat pozor, aby jim již navlečené korálky nespadly.

Perlorodky a jiné hraní s luštěninami

Před časem jsem koupila sóju, ale nějak ji v kuchyni neumím využít, takže si s ní hrají holky. S pomocí mušličkových těstovin vytváří perlorodky, kdy opět rozvíjíme jemnou motoriku a také přesnost, není to jen tak do úzké mušličky nacpat zrníčko. A potom procvičujeme vytahování "perel" a s pomocí košíčku na muffiny (zrovna se nám povedlo i odhadnout barvy) třídíme. Darinka se zase učí přesnost s pomocí sóji a cedníčku na sklenice od Tescomy, který je mírně vypouklý, takže nemá za úkol jen se trefit do dírky, ale také musí počítat s tím, že se jí zrnka mohou rozkutálet.. Procvičování jemné motoriky, soustřední, trpělivosti a přesnosti. 


Tvoříme s moukou
Tuhle činnost naše holky milují! Pravda, že to dělá trochu svinčík, ale jak vždycky říkám, raději 10 minut úklidu za hodinu zábavy, než hodina napruzelých znuděných dětí :-) 

Ideální se mi pro tuto činnost jevil skleněný pekáček, ale použít můžete i plech, lavor, misku... Darince jsem pod pekáček dala ještě obrázek, aby mohla objevovat. Potom nasypte mouku. Jako první jsme začaly do mouky malovat, takže jí stačí menší množství, aby se nám dělaly pěkné obrazce. Při první činnosti jsem holkám předkreslovala různé tvary a ony je po mně opakovaly. Potom už si malovaly libovolně, zkoušely otisky ruky, "vykrajovaly" vykrajovátky apod.
Následně přišlo na řadu přesypávání, nabírání, prohrabování... Přisypala jsem jim do pekáčků více mouky, aby se jim dobře nabírala kelímkem. 


Samozřejmě nejvítanější byla volná činnost, kdy se holky daly do vaření a využily sóju a těstoviny z předchozích činností. Uklízíme!

A na závěr přišel úklid. Tak jak si holky nerady uklízí hračky, tak ty běžné domácí práce naprosto milují, takže to není pro ně žádný dryl a nepříjemná povinnost. Abychom suroviny mohly použít na další tvoření, tak bylo potřeba mouku prosít. To, co jsme použily, buďto můžeme využít příště znovu na stejné hraní, nebo např.využít při výtvarných aktivitách. Mouka se dá výborně použít při "malování" a to tak, že si dítě lepidlem předmaluje na papír obrázek a to se potom zasype moukou, která na lepidle ulpí. Těstoviny se dají nabarvit, navléknout na provázek, nebo nalepit... O tom třeba zase někdy příště :-) 


Nakonec všechno vysát a umýt. No, nebudu vám nalhávat, mouka byla všude :-) Ale moc jsme si to užily!


K našemu vysavači máme hubici, které říkáme motýlek, připojí se k vysavači k hadici a holky ji mohou s pomocí použít takto roztaženou na větší plochy, saje výborně, případně se dá zacvaknout, takže vznikne úzká štěrbina, která se nám hodila na vysátí spár na židlích, kam nám mouka zalezla :-) 

Vysávání s nástavcem k vysavači Kobold VK150
A příště pro vás chystám hrátky s pastelkami!

Žádné komentáře:

Okomentovat