neděle 24. ledna 2016

Recenze: Vysavač a mop v jednom, čistič Kobold SP530


O novém mazlíkovi jsem vám psala už na podzim a naťukla jsem, že umí i vytírat a že vám o tom napíšu víc. Několik z vás už se mě na to ptalo i soukromě, teď se podělím i veřejně.

O vysavači v kombinaci s mopem jsem uvažovala už dlouho, ale recenze před lety, na ty u nás dostupné značky, byly nic moc. Nakonec jsem koupila mop se zabudovanou nádržkou s čističem, ale moc spokojená jsem nebyla (o tom jsem vám psala v článku zde). A potom jsem dostala nabídku ozkoušet čistič pevných podlah k vysavači Kobold VK150.Hlavní výhoda "vytírání vysavačem" je ta, že vysává a vytírá zároveň, čímž odpadá sbírání nalepených vlasů a nečistot z utěrky mopu, nebo zdlouhavé vysávání před. 

K čističi podlah patří tato aplikační nádobka, do které nalijete 5 ml přípravku - nemusíte nic složitě odměřovat, na dně v rohu nádobky je přesně vyznačeno, kolik prostředku nalít, a přidáte 500 ml vody. Líbí se mi, že saponát můžete použít originální i vlastní, který rádi používáte, takže se nemusíte vázat na značku. 


Potom nádobku několikrát zmáčknete a naplníte její horní část - to je množství, které je přesně odměřeno na jednu utěrku, tak aby byla akorát vlhká.


Mikroutěrka ze speciálního vlákna, které na sebe váže nečistoty. Údržba je velmi jednoduchá - lze prát i sušit, jen se nedává aviváž, aby vlákna neztratila svou funkčnost.


Potom utěrku navlhčíte - stačí nádobku obrátit, stisknout a pomalu přejet po celé délce utěrky, tekutina se rovnoměrně rozvrství.Mikroutěrka se nasune na plastový nástavec a ten se následně nasune na čistič pevných podlah.


Potom už stačí jen zapnout, kdy začne vysavač sát a po sešlápnutí černého tlačítka na čističi začne vysavač i vytírat. Část, na kterou jsme nasadili mikroutěrku s nástavcem, se pohybuje do stran a jednak pomáhá hnát vysavač dopředu, takže používáte minimum síly, ale také za vás vykonává jako by krouživý pohyb, čímž efektivně podlahu čistí. Už při předvádění produktu jsem byla překvapená, že ač jsem měla čerstvě vytřeno a pán mi předváděl čistič jen s vodou bez saponátu, jak byla mikroutěrka špinavá.

Jedno navlhčení utěrky vydrží podle výrobce na 20m2 plochy, u nás mám zkušenost i s 50m2, záleží asi i na tom, jak intenzivně je potřeba vytřít. 

A jak jsem tedy spokojená? 

Máme velký dům a vytírání mě tady vždycky ničilo, protože máme všude plovoucí podlahu, žádné koberce. Tahání s kýblem po schodech bylo kolikrát i o zdraví a pro podlahu, na které máme horní vrstvu dřevo, nebylo to namáčení zrovna vhodné. Takže jsem potom volila mop s nádržkou na saponát, o kterém jsem se zmiňovala výše, ale zase jsem měla problém, že nevytírá tak efektivně a na zaschlé skvrny, jakože jich s dětmi a zvířaty objevuje člověk denně dost, tak byl úplně marný. Teď můžu říct, že jsem spokojená. I když i tento čistič má své ale, klady převažují - vytírá opravdu kvalitně a poradí si i se zaschlými skvrnami. Jak jsem psala o pár řádků výš, tak při vytírání člověk vynakládá minimální sílu. Problém je trochu se schody, protože přeci jen vysavač něco váží, ale zase je to vytírání rychlejší, než se neustále vracet ke kbelíku nebo si jej nosit od schodu ke schodu a už jsem i přišla na to, že když si snížím rukojeť na minimum a druhou rukou nadzvedávám za tělo vysavače, tak jeho hmotnost pociťuji minimálně. Další věc, která je super, že na podlaze zůstává z vody jen lehký filtr, takže ji voda neničí a zároveň, což myslím ocení rodiny s dětmi nebo zvířaty, že je podlaha za chviličku suchá, takže odpadá neustálé napomínání: nešlapej tam, budeš mít mokré ponožky! Co je asi jediná nevýhoda, kterou opravdu vnímám jako nevýhodu, že je čistič asi 2x větší než běžná velikost mopu (myslím té vytírací plochy), takže do užšího prostoru se nedostanu. Naštěstí jsou to u nás jen dvě místa, takže to tak velké omezení není, ale kdyby se do budoucna zvládl inovovat nějaký užší nástavec, určitě bych se nezlobila :-) Čeho jsem se bála, co je negativně hodnoceno třeba u jiných značek, že se mopy nedostanou všude a rohy a okraje třeba u skříní zůstávají nevytřené, tak to naštěstí tenhle čistič nedělá, díky tomu, jak rotuje a opravdu je vytřeno pečlivě. Takže celkově dávám palec nahoru! 


5 komentářů:

 1. Uvažuji o něčem podobném. Smím se zeptat na cenu? Philips mají vysavač a mop za cca 7500 kč, ale ne všechny recenze jsou pozitivní. Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, aktuální cena kompletu vysavač VK 200 a základního příslušenství s vytírací hlavicí je cca 26 tis., s vytírací a vysávací hlavicí cca 33 tisíc, nejvyšší komplet včetně nástavců na čištění matrací, koberců a čalounění 43 tisíc. Prodejci dávají mírnou slevu na dražší komplety plus něco zdarma, já dostala vysávací hlavici na tvrdé podlahy tzv. "elektrické koště" a slevu 3 tis. Celkově jsem velmi spokojená, zaplatila bych snad i víc :-), protože je to naprostá bomba, uklízení je super rychlé a baví :-)

   Vymazat
 2. Dobrý den, zajímalo by mne, jak jste po letech spokojená. Funguje vse stejně? Musela jste některé komponenty měnit? Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 3. My jsme vsadili na tři různé produkty - mop, parní mop a vysavač a myslím, že v součtu to výjde určitě levněji :). Ale vypadá to moc zajímavě. Určitě o tom popřemýšlím až se něco pokazí do budoucna.

  OdpovědětVymazat
 4. My po běžném mopu si pořídili parní mop a oproti tomu prvnímu nástroji to tedy má mnoho výhod :-)

  OdpovědětVymazat