neděle 10. ledna 2016

Malí pomocníčci

"Ještě je na to malé..."
"Vždyť to nezvládne!"
"Mělo by si užívat dětství..."

A co slýcháváte vy, když necháte své batole pomáhat v domácnosti? Nebo jste sami na vážkách?

Malé děti jsou jako houby a někteří psychologové tvrdí, že co první tři roky do dětí "nasypeme", to už v nich zůstane jako základ pro život. Platí tohle i pro úklid?


Nikdo nám nezaručí, že když naučíme dvouleté dítě mýt nádobí, že to v pěti, deseti letech bude dělat s radostí. Nicméně čím dřív děti začneme zapojovat do běžného života a neizolovat ho i od těch méně příjemných věcí (pro nás), tím přirozenější se pro něj tyto činnosti stanou a nebude je vnímat jako povinnost, do které je tlačeno. 

Není to totiž jen o tom "uklidit", "navařit", "udělat"... 

Když dovolíme dítěti, aby nám pomáhalo, prohlubujeme tím naše vztahy, dáváme mu pocit, že je důležité, posilujeme jeho sebevědomí a učíme ho zodpovědnosti. Utužujeme rodinu a její řád. A až dítě vyroste, určitě se nám uleví, když si práci v domácnosti rozdělíte a nebudete muset být pořád za ty, kteří jen přikazuje a rozdávají úkoly. Když nám děti doma pomáhají, přirozeně si tak procvičují jemnou i hrubou motoriku, učí se koordinovat pohyby, přemýšlet nad svými činy, učit se důsledkům a používat logické myšlení.

Nedávno jsme se na tohle téma bavily s kamarádkou, která nechápala, že můžu nechat dvouleté dítě vysávat. "Vždyť ti akorát přidělá práci, nevysaje celý pokoj..." I my dospělí se učíme, jak dělat věci správně. Malé dítě se také musí naučit princip, jak věci fungují, jak se ovládají. Poprvé vysavač posune kousek dopředu, zasměje se tomu, potom s ním začne bouchat. Podruhé s ním bude třeba bezděky jezdit po místnosti. Po třetí už začne najíždět na nějaký ten drobek a napočtvrté už samo přiveze vysavač, když něco rozsype. A o tom to je, o těch malých krůčcích, které dítě objevuje a roste s nimi, duševně.


A co tedy kdy děti zvládají? 

Myslím, že na to nelze jednoznačně odpovědět. Strašně moc záleží na osobnosti dítěte a na tom, jak rychle se vyvíjí, to, co jedno dítě zvládne v roce, může druhé klidně dělat až ve třech letech. Záleží na dítěti, ale také na vás. Nemá smysl dítě učit něco, o čem jste přesvědčení, že je nevhodné nebo z vašeho pohledu nebezpečné, nebo vám či dítěti přináší nějaký stres. Je potřeba myslet na to, že by vše mělo probíhat pokud možno přirozeně pro obě strany. 

Jednak sledujte zájem dítěte o určité činnosti, případně se chyťte signálů, které by mohly poukazovat na to, že by dítě mohlo jistou činnost zvládnout - např. začne vnímat, že při jídle drobí a snaží se to nějakým způsobem uklidit, můžeme mu vysvětlit, jak funguje smetáček a lopatka. Z mé zkušenosti lze s dětmi s běžnými věcmi začínat už v kojeneckém věku. Ve chvíli, kdy začínají stabilně sedět nebo stát. U Darinky jsem jako první signál viděla, že něco ráda sbírá a dává na své místo. Není to ještě práce v pravém slova smyslu, ale už se to dá rozvíjet. Převrhla si misku piškotů, tak jsme se je snažily společně posbírat. Okolo roku už jsem jí záměrně dala dva druhy potravin (třeba piškoty a sušená jablíčka), dvě misky a ona je třídila podle druhu. V tomto věku děti taky rády něco podávají, můžete jim svěřit kolíčky na prádlo, dávání a vyndávání prádla do pračky, mohou vám pomáhat uklízet nádobí z myčky. Už sedící dítě si zvládne po sobě utřít stoleček, i když to zatím nevnímá jako očistu, ale už procvičuje úchop hadříku a zkouší, co se děje, když s ním bude vykonávat určitý pohyb. 


Už když je dítě miminko, můžete ho zapojit tím, že si ho vezmete do šátku a ono bude koukat "přímo pod ruku", nebo si jej v lehátku přenášet tam, kde na vás dobře uvidí. 

Když dítě začne s jistotou chodit, začne také lépe ovládat své tělo a začne mít také větší zájem o každodenní činnosti. Začne se zajímat o sebeobsluhu, o to, co děláte v kuchyni, na zahradě, jak třídíte prádlo... Nebojte se svěřit mu drobné úkoly.V kuchyni vám nejmenší děti mohou pomoci sypat ingredience, míchat je, loupat vajíčka nebo uvařené brambory ve šlupce, krájet - začněte s plastovým nebo příborovým nožem, nejlépe se jim bude krájet vařená zelenina, zavařené ovoce, banány, jablka, šunka... S opatrností zvládnou okořenit jídlo. Zvládnou umýt houbičkou nádobí nebo vám pomohou s nádobím v myčce. Můžete jim ukázat, jak se hněte a válí těsto a vykrajování už jim půjde samo :-) A že něco upatlají, rozsypou a rozmažou? Naučte je si po sobě uklidit. Batolátka si zvládnou připravit nádobí ke stolování, najít si svou lžíci a hrníček, naučí se naservírovat některá jídla, zvládnou po sobě odnést talíř a umýt stoleček, případně zamést drobky. 


Maruška letos dělala celý bramborový salát téměř sama

Dneska bude žampionová omáčka :-)
Zapojit děti můžete do zametání, vytírání, vysávání, utírání prachu. Naše holky milují, když mi můžou pomáhat při praní, třídit prádlo podle barev, odnést ho do pračky, dát kapsli, otočit knoflíkem a po usušení zase prádlo vyndat, třídit, co je jejich a Maruška, které je aktuálně 3,5 roku, mi pomáhá prádlo už i téměř s precizností skládat.


Postupně začínáme i s prací na zahrádce, na naší zatím jenom trháme plevel, ale u souseda, adoptivního dědečka, se holky vyřádí a i když je zima, tak mají potřebu zalévat kytičky :-) Na jaro už mají koupené truhlíky a budou mít na terase svého zahradního domečku vlastní "záhonky", aby se vyřádily. 

  


Malé děti milují dělat věci jako dospělí a je pro ně největší poctou, když vás mohou napodobit, když jim dovolíte zapojit se! Není to o tom, vychovat si pracanty od kojence, vycvičit je k pořádku, je to o podporování samostatnosti, zvídavosti a přirozenosti. Kdo jiný má šanci dát dítěti do života víc než rodič? P.S.: Zapomněla jsem vám napsat, že i mimino zvládne umýt okna! Tak úklidu zdar :-))


1 komentář:

  1. Jasně, syn (1,5) pomáhá se vším, co je bezpečné. Nosí mi prádlo do sušičky, dává a vyndavá z pračky, luxuje :D, zametá, míchá těsto apod. Hrozně se u toho baví, a já taky. A že udělá víc bince? No a co, ten se přece uklidí. Takhle jednak uděláme, co je potřeba (většinou), nasmějeme se, on je spokojenej a strávíme spolu užitečně a příjemně čas. Od mala byl v šátku a dělal se mnou co šlo.

    OdpovědětVymazat