neděle 13. prosince 2015

Uklízíme - snadno a rychle!

Úklid. Každodenní téma každé domácnosti, nebo ne? :-) Nemám pro vás žádný zázračný článek, jak se zbavit uklízení, to jedině napsat nějaké sci-fi, každopádně mám pro vás několik tipů, jak si uklízení zpříjemnit a to výrobky a přípravky, které fungují opravdu rychle a efektivně. Budu moc ráda za další tipy!Máme doma strašně moc skla a okena se u nás kupovala na hektolitry. Skleněné dveře, francouzská okna, skleněné zábradlí krát tři podlaží. Asi si umíte představit to množství otisků při dvou dětech a vlhkém psím čenichu. Potom jsem dostala tip na utěrky z Lidlu, které jsou jako by semišové a čištění skel je jedna radost. Bohužel už je nemám v originálním balení, ale jsou značka AquaPur, až tam zase půjdu, doplním info, zatím vkládám orientační fotku ze stejné "edice" a reálné foto té naší. Leštit stačí na sucho nebo pokud jsou i umazané, přejedu nejdřív vlhkým vyždímaným hadříkem a přeleštím touhle utěrkou. Utěrka se dá prát, bez aviváže, my máme jednou balení už asi rok a půl.Na okna, zvlášť potom z venku, je potom přeci jen potřeba použít "mokrou techniku", doporučuji "nešmrdlat" hadříkem, ale pořídit si kvalitní stěrku. Místo saponátu můžete použít ocet, který slouží jak k čištění, tak i leštění. Chytré zdroje také uvádí, že na mytí oken má velký vliv i počasí, kdy je dobré vybírat si zlatý střed a nemýt okna v přílišném teple nebo naopak v mraze, protože se potom tvoří šmouhy. 
Ocet v domácnosti používám často, třeba když dojde čistič myčky nebo pračky, nebo potřebuji vymýt hůř dostupná místa (úzké lahve, vázy, apod.), hodně maminek používá ocet i při praní místo aviváže. 
K lahvím mám také poznatek, když jsem vařila domácí šťávu, ve které byly kousky ovoce a přischly ke stranám lahve, kam se kartáčem nešlo dostat, načetla jsem dobrou fintu, nasypat do lahve rýži, zalít vodou a důkladně protřepat. Opravdu to šlo raz dva dolů, palec nahoru :-) 
Když zakotvíme ještě v kuchyni, můj největší boj byla trouba. Máme multifunkční troubu, v kuchyni trávím opravdu hodně času a trouba jede v podstatě pořád a taky mi v ní často něco ukápne, vyprskne a časem se to připeče. Běžně dostupné prostředky absolutně selhaly, potom mi ségra koupila čistič na trouby z Eurony a trouba byla jako nová. Časem jsem ještě ozkoušela Dedru a taky výborná zkušenost, takže doporučuji, jen nastříkáte, necháte chvíli působit, setřete a trouba je dokonale čistá bez drhnutí! Dedra: https://www.dedra.cz/cz/produkty/?detail=GG0098 , Eurona: http://www.euronabycerny.com/eshop/cistic-na-trouby-a-grily-250-ml?ReturnUrl=/kuchyne
Další užitečný tip, který jsem dostala, se týká vytírání podlah. Když jsme se nastěhovali do nového domu, byla naše plovoucí podlaha plná prachu. Vytírala jsem ji snad desetkrát a pořád byla samá šmouha, potom jsme dodělávali úpravy, vrtali do zdi a mohla jsem začít znovu. Jeden z dělníku mi tehdy poradil kápnout do vody trochu oleje. A stačilo vytřít jen jednou ;-)
U vytírání ještě zůstaneme. Protože doma máme jen pevné podlahy, vytírám denně opravdu velkou plochu a schodiště a opravdu největší pruda pro mě bylo pořád tahat kýbl s vodou, navíc máme dřevěnou plovoučku a té škodí, pokud se vytírá a zůstává na ní dlouho mokrá vrstva, tak jsem hledala alternativu. Před rokem jsem dostala tip na mop, který má na sobě zabudovanou nádržku, do které se lije tekutina, kterou při vytírání stříkáte před sebe a vytíráte. Přišla velká úleva, ale stejně jsem pořád nebyla úplně spokojená. Do mopu se musí lít jen originální tekutina, která je řidší než voda, vše ostatní může ostřikovač ucpat a to je při denním mytí nákladné, což o peníze by mi ani tak nešlo, spíš že mi časem začalo vadit, že to nezvládá zaschlé fleky, třeba v kuchyni, které buď musíte vydrhnout ručně, nebo si přikoupit ještě vlhčené ubrousky. Jinak ale musím říct, že oproti klasickému tahání s kýblem obrovská úleva pro záda a i místa to zabírá méně. Ale na vytírání celého domu dlouhodobě mě neuspokojil. 

Nakonec jsem zakotvila u čističe pevných podlah k novému vysavači a musím říct, že do naší domácnosti úplně úžasná věc, protože vysává a vytírá zároveň. Ve speciální nádobce si namícháte trochu saponátu na vytírání s vodou - použít můžete jak originální od Vorwerku, tak i jakýkoli jiný saponát, pomocí stejné nádobky aplikujete na mikroutěrku, tu nasunete a zacvaknete na nástavec na vysavači a můžete vytírat. Jedno namočení utěrky mi vystačí na jedno patro, na nástavci jsou kolečka, takže můžu vysavač bez námahy přesunovat po patře, kam ho potřebuji a při samotném vytírání vykonává držák s utěrkou krouživý pohyb, který jednak ušetří vaši sílu, protože tím pomáhá jet kupředu, ale hlavně efektivně bez potřeby vašeho tlaku, vytírá a to i zaschlé skvrny. Jediná nevýhoda je, že přes svou velikost se s ním nedostanu do užších míst, např.mezi skříňky v koupelně. Jinak se ale pěkně dostane až k okrajům a do rohů, což jsem měla na začátku trochu strach.Protože teď před Vánoci spousta z vás drhne každý kout, určitě vás stejně jako mě štvou usazeniny, plíseň mezi kachličkami, nebo špatně odtékající odpad. Moje známá před časem řešila zničené oblečení od pampelišek a byl jí doporučen Multifunkční agent od Eurony. Nejlepší věc na světě! Poradí si se starými fleky na oblečení, ale hlavně s výše vypsanými problémy, je na bázi aktivního kyslíku a zvládá odstranit i zažranou plíseň, vodní kámen, já ho hodně používám v nočnících, jak se časem tvoří taková ta usazenina, nebo dávám do záchodu ze stejného důvodu, skvělé když vám špatně odtéká odpad a když s ním perete, tak zároveň pročišťuje i pračku. Tipy, jak s ním pracovat, jsem našla zde: http://www.jaknaskvrny.cz/clanek/72/univerzalni-multifunkcni-agent-s-obsahem-kysliku-eurona-by-cerny/, neumím už si bez něj naši domácnost představit, je to první i poslední pomoc pomalu na vše :-) Zkoušela jsem i jiné značky, ale zatím jsem nenašla konkurenci.


Rychlým "agentem" na zažranou špínu v domácnosti je také kyselina citronová smíchaná se solí.

A na závěr jedno pěkné video, které koluje internetem, pár tipů přímo pro maminky!

http://youbo.iprima.cz/video/nalila-lepidlo-na-obycejnou-kuchynskou-houbicku-tohle-by-mela-videt-kazda-mama-na-svete-36124


Žádné komentáře:

Okomentovat