pátek 11. prosince 2015

Recenze: Ferda a jeho mouchy

Emoce.

Ty u nás vládnou.


Maruška v září nastoupila do školky a já si nepřipouštěla jinou možnost, než že to tam zvládne. Vždycky to byla holka šikovná, samostatná a s cizími lidmi ani prostředím neměla problém. Snadno navazovala přátelství. Takže proč by školka měla být problém?

Opak byl však pravdou. Nástup do školky, bez maminky, s ní pořádně zamával a denně jsou to u ní návaly spousty emocí, se kterými se ona ani my neumíme vypořádat.Před nedávnem mi dorazila knížka, která se emocím přímo věnuje. Jmenuje se Ferda a jeho mouchy. Kromě knížky nám v krabici dorazil taky plyšový hlavní hrdina, žabák Ferda, a mucholapka plná much. Mouchy, z nichž každá představuje jednu emoci.


Kniha obsahuje pohádky, jejichž hlavní hrdina, žabák Ferda, prožívá nejrůznější situace, které jsou dětem známé a přemýšlí, jak je vyřešit. Mnohdy se Ferdovi nedaří, něco pokazí, ale situaci vždy zvládne vyřešit, i když je z toho někdy smutný, jindy veselý, někdy se cítí i sám - to k němu přiletí moucha, která mu popíše, jak se cítí.

Ke každé pohádce jsou potom přidány otázky, díky kterým můžete s dětmi danou emoci probrat hlouběji, popovídat si o jejich zkušenostech a o tom, jak konkrétní emoci chápou a prožívají. Přímo v textu potom najdete obrázek mouchy, ke kterému se váže konkrétní otázka, např. jak by situaci řešilo vaše dítě, nebo zda si myslí, že Ferda jedná správně.Kromě otázek v knížce naleznete i tipy na aktivity s dětmi, na začátku knihy se děti mají možnost seznámit se všemi mouchami - emocemi a potom je popis určité emoce i u každé pohádky.


Knížka je určená pro děti od 4 do 8 let. Naše holky mají 2,5 a 3,5 roku a už teď je knížka moc baví, i když ještě nevyužijeme vše, co knížka nabízí. Mladší Darinka zatím zvládá jen poslouchat příběhy, ale Marušku už zapojuji do příběhu a procházíme spolu otázky, některé jsou na ni ještě těžké, ale na většinu zvládá odpovědět, až jsem kolikrát překvapená, kolik se toho v její hlavičce ukrývá - takže knížka u nás svůj úkol určitě plní. Už když balíček přišel, holky ještě ani nevěděly, o co jde a už se radovaly, že mají "toho žabáka z knížky"! Darinka ho od té doby nepustí z ruky a dokonce s ním i spinká. 
S mouchami si můžou cvičit jednak emoce, ale i jemnou motoriku při jejich nalepování a odlepování na mucholapku. 

Příběhy, jak už jsem naznačila výše, jsou vymyšlené tak, aby dětem připomněly běžné situace, které zažívají. Např. jaké to je, když je někdo nechce pustit na houpačku, nebo když se jim rozbije něco, s čím si dali práci, co mají rádi. Na Marušce je vidět, jak na některé příběhy opravdu emotivně reaguje a postupně začíná povídat třeba i o negativních zážitcích ze školky, se kterými si sama neví rady. Když jsme si četly pohádku o smutku, dokonce se rozplakala.

Příběhy jsou opravdu silné a musíme číst vždy jen jeden, aby ho stihla zpracovat. Také doporučuji, aspoň s takto malými dětmi, číst pohádky když jsou v klidu a mají na ně náladu, je potřeba, aby opravdu dávaly pozor, protože pak mohou být z příběhu zmatené a špatně se i pracuje s otázkami.Já jsem z knížky opravdu nadšená a holky ji také milují. Mluvit s malými dětmi o emocích je někdy opravdu těžké a knížka Marušce moc pomáhá se otevřít, popsat problémy, jaké prožívá. Líbí se mi, že to není jen pasivní čtení, ale že se dá s knížkou pracovat a v podstatě opravdu neomrzí po celou dobu jejího používání, protože dítě postupně dozrává k úkolům, které v ní jsou. Určitě bude zajímavé i sledovat, jak se mění dětské odpovědi s věkem.

Ještě malá perlička na závěr. Dneska uspávám Marušku a ta najednou začne do tmy tleskat. Tak se jí ptám, proč nespí a ona mi povídá, že zahání bubáky - zavřít oči a třikrát tlesknout - to radí v knížce maminka Ferdovi, když má noční děsy :-) Takže pokud vás trápí bubáci, i pohádka může pomoci, Maruška si zatleskala, otočila se a spokojeně usnula. Bubáci odletěli pryč.

Více informací, pokračování ke knížce a spoustu dalších pěkných výukových hraček najdete tady:
https://www.hrackyvzdelavacky.cz/ a odkaz přímo na knížku s plyšákem najdete zde, kde jsou i další informace, knížka se právě naskladňuje a pokud byste ještě chtěli objednat, stihne přijít včas do Vánoc: https://www.hrackyvzdelavacky.cz/emusaci-ferda-a-jeho-mouchy.html

1 komentář: