úterý 15. prosince 2015

Recenze: Basík a Housík

Poslední týdny jsme s holkama četly spíše "těžší" knížky. Měla jsem tu pro ně nějaké staré vánoční, hodně nás teď baví encyklopedie a teď jsme dočetly knížku o emocích, na kterou jsem psala před pár dny recenzi.

Přišel čas dát si trochu oddych a do ruky se mi dostala tato krásná knížka Basík a Housík. Čteme ji jedním dechem a jestli ještě na poslední chvíli sháníte dárky pro děti, zkuste mrknout, třeba se vám zalíbí :-)


Basík a Housík je milý příběh o psovi s faldíky a housence Housíkovi, která na hlavě nosí "pankáčka". Příběh sám o sobě se zdá obyčejný, ale čím více se do něj začítáte, tím víc vidíte, jak je výjimečný. Jednak stylem psaní - není to klasické Bylo, nebylo za devatero..., ale taky tím, co po přečtení z příběhu vzejde.

Pohádku vypráví Basík, který popisuje svůj život a do toho se mu se svým vyprávěním neustále "vtírá" housenka Housík. Basík ho od sebe ze začátku vyhání, ale nakonec mezi nimi dojde k pevnému přátelství a nakonec lásce, ač jsou každý úplně jiný. Basík zobrazuje psa s faldíky, milujícího jídlo, hlavně bonbony a dortíky, Housík si zase pěstuje svého pankáčka, vybírá si do něj mašličky a rád maluje a hraje na počítači.Dovolím si zkopírovat text Marie Šťastné, který knížku přesně vystihuje: "Příběh o tom,  jak je těžké nebát se být sám sebou a najít někoho, kdo vám rozumí.  A taky o tom,  že je úplně jedno, jak druhé zvířátko vypadá,  jaký má čumáček, uši či barvu kožíšku, hlavně když vás má rádo a můžete se s ním držet za tlapku, baštit dortíky, donekonečna zkoušet před zrcadlem mašličky, nebo jen tak koukat na nebe."

Na knížce se mi moc líbí styl psaní. Často se setkáváme se smyšlenými výrazy (už samotný název to evokuje Baset - Basík, Housenka - Housík). A co mě zaujalo, že knížka obsahuje spoustu ilustrací, které se prolínají s textem. Knížka je navíc společným dílem manželů Parkanových, paní Beata napsala příběh a její manžel, Petr Parkan Janda, jej ilustroval.


Příběh se našim holkám moc líbí, včera, když jsme si četly o tom, jak Basík odhání Housíka a k tomu byl patřičně škodolibý obrázek, mohly se potrhat smíchy :-) Ilustrace jsou jim velmi blízké a tím, jak jsou nevšední a zároveň jednoduché, se k nim rády vrací.Knížku můžete zakoupit v eshopu, společně se spoustou krásných doplňků s motivy Basíka a Housíka a pokud byste ji chtěli stihnout koupit ještě do Vánoc, najdete stánek na Boutique Marketu tento pátek a sobotu. Žádné komentáře:

Okomentovat