středa 9. prosince 2015

Jak zatočit se skvrnami - triky našich babiček


Včera jsme měli k obědu lívance s borůvkami. A když jsem tak pozorovala ty své kluky, jak to do sebe ládují, přemýšlela jsem, jestli to jejich oblečení prát nebo budeme rovnou batikovat.

A tak mě napadlo, sepsat si pár triků a tipů našich maminek a babiček, jak na skvrny a podělit se s vámi.

Co se týče skvrn, vždycky se vyplatí zakročit co nejrychleji, přeci jen čerstvá skvrna se čistí mnohem snadněji než skvrna zaschlá. Nemusíme hned používat chemii, nejdříve zkusme flek omýt vlažnou vodou, případně vymácháme ve vodě s mýdlem. Pokud to nepomůže, můžeme vyzkoušet triky prověřené generacemi. 


Ovoce
Tyto skvrny jsou u nás doma asi nejčastější. Ať to jsou skvrny od borůvek, jahod, jablek nebo třeba od banánů, pomůže citron. Pokud se jedná o čerstvou skvrnu, pokapeme citronovou šťávou. Další možností je vetřít trochu kuchyňské soli. Poté vypereme jako obvykle. Na zaschlou skvrnu naneseme roztok kyseliny citronové (2g na sklenici vody).

My jsme včera vyzkoušeli sílu citronové šťávy po obědě při mytí borůvkových ručiček, obličejů a dokonce i bříška. Vše bez problému pustilo.  

Mléko a vejce
U fleků od mléka nebo třeba taky od vajec a krve je potřeba pamatovat na to, že po vyčištění horkou vodou mohou fleky vypadat ještě hůř, protože skvrna se srazí a vpije se hlouběji do vláken látky. Proto vymyjeme vlažnou/teplou vodou o maximální teplotě 40°C. Případně ponoříme do teplé mýdlové vody a poté vymácháme a dáme prát na max. teplotu 40°C.

Čokoláda a kakao
Na čerstvé fleky od čokolády platí koncentrovaný roztok soli. Pokud nepomůže, další radou je rozetřít na skvrnu prostředek na mytí nádobí a chvíli nechat působit a poté vyprat jako obvykle. 
Naše babičky nechávaly skvrny od kakaa vymáčet v mléce, a to tak dlouho, dokud mléko nezkyslo.

Mastné skvrny
Opět existuje několik tipů, ale jako nejúčinnější je uváděno žlučové mýdlo (které se prodává v drogerii za pár kaček). Také můžeme použít kašičku z kypřícího prášku a vody. Babičky s mastnými fleky zamávaly tak, že je zasypávaly škrobovým práškem a nechaly působit 24 hod, nebo umaštěné místo žehlily mezi několika vrstvami savého papíru.

Skvrny od krve
V případě čerstvé skvrny textilii namočíme do studené vody a necháme odmočit klidně pár hodin. Poté vypereme v pračce. Důležité je neprat na teplotu vyšší než 40°C, jak už bylo vysvětleno výše.
Pokud se jedná o zaschlou krev na oblečení, jde to dolů těžce. Skvrnu posypeme solí a necháme odležet klidně den ve studené vodě, sůl přisypáváme a vždy na skvrně promneme. V případě odolnější skvrny potřeme roztokem čpavku (lze koupit v drogerii).

Skvrny od trávy
Pokud se jedná o skvrny na bavlně, viskóze nebo polyesteru před praním tkaninu potřeme žlučovým mýdlem. Starší skvrny nejdříve změkčíme zředěným octem a poté vypereme na 40 °C.


Zdroje:
MIROVSKAJA, Tamara Aleksandrovna. 999 rad pro domácnost. 2. vyd. Praha: Lidové nakladatelství, 1991, 214 s. ISBN 80-7022-041-4.

www.rady-navody.cz


Žádné komentáře:

Okomentovat