pondělí 2. listopadu 2015

Vánoční knížky nejen pro děti


Vánoce se pomalu, ale jistě blíží a dřív, než začne ta pravá mánie, mám pro vás pár tipů na knížky o Vánocích nejen pro děti, kterými se můžete vybavit na adventní čas. Pro mě jsou mnohé hřejivou vzpomínkou na dětství a už se těším, až si s hrnkem horké čokolády zalezeme s holkami do peřin a začteme se do příběhů o nejkrásnějším období v roce. O Vánocích.


Veselé Vánoce, tradiční zvyky a koledy

Začnu tou nej z nej. V této knížce totiž najdete úplně všechno, co o Vánocích potřebují děti vědět. Knížka je rozdělená na informace o vánočních symbolech, rostlinách, o Svatých, kteří v prosinci slaví, o pranostikách a také o Vánocích ve světě. Nechybí ani nejznámější koledy s notami. Knížka nezapomíná ani na moderní dobu a dává tipy na vánoční SMS. Koupíte ji třeba ZDE.
Vánoční koledy

Tuto knížku dostaly holky od babičky a od dědy a i když zatím z notiček toho moc nemají, knížka je úžasné ilustrovaná a moc rády jí listují. Ke knížce je navíc CD, takže všechny písničky, které se z knížky naučíte, si můžete pouštět na CD, my máme každý rok tradici pouštět si koledy při pečení cukroví, tentokrát si holky s námi i zazpívají :-) Koupíte třeba ZDE
Pohádky vánočního zvonku

František Kožík, autor pohádek, je mým oblíbeným spisovatelem a u jedné z dalších knížek se dozvíte proč. Pohádky dostanou holky pod stromeček, ještě ve starém vydání, co jsem pročítala, jsou netradiční a velmi chytlavé. Moc mě tak potěšilo, že se před třemi lety vydaly v novém vydání a jsou tak znovu dostupné pro všechny. Koupit je můžete ZDE.


www.davidursiny.sk
České Vánoce Josefa Lady

Je kniha plná zimních příběhů od Josefa Lady, kde vzpomíná na zimu svého dětství. Příběhy jsou proloženy lidovými písničkami a básničkami např.Jiřího Žáčka. Nechybí samozřejmě Ladovy ilustrace. Nejvíc se mi na knížce líbí, jak je typicky česká. Pro dospělé a zároveň kočkomily doporučuji pěknou knížku, která sice není 100% vánoční, ale aspoň ten motiv tam je, O kocourovi, který přišel na Vánoce
Chytlavý příběh přesně vystihující povahu kočky. 

Z knížek, které doma nemáme, ale zaujaly mne a plánuji ještě pořídit: 

Je určitě zajímavá kniha Ježíšek, ve které jsou příběhy o vánočních zvycích, které provází narození Ježíška. 

Astrid Lindgrenová napsala pro děti Vánoční příběhy, které jsou provoněné purpurou. Astrid je moje dětství a určitě nebudu váhat s koupí. 

Pro menší děti se mi moc líbí prostorová knížka Před dávnými časy v Betlémě, která kromě čtení nabízí i zábavu, v podobě pohyblivých či vyklápěcích obrázků. 

Na co se ještě chystám, je knížka s tvrdými listy, také pro menší děti Vánoce z celého světa, která se bude vydávat teprve za pár dní, 5.11. Už se na ni moc těším!

Musím se s vámi poděli i o pár skvostů z antikvariátu, nebo z mého dětství, které při troše hledání zcela jistě seženete. Pro mne ty staré knížky mají tak nějak většího ducha, větší kouzlo a mají v naší knihovničce čestné místo. 

Vánoční pohádky

Velice těžce sehnatelná knížka, kterou jsem mívala z dětství a loni jsem ji konečně sehnala, i když za šílené peníze, ale přiznám se, že za tuto knihu bych klidně ještě jednu nulu přihodila, jak silná je to pro mne vzpomínka z dětství. Na knížku bohužel odkaz nemám, ale namluvené příběhy si lze koupit na CD, nebo se pohádky dají pustit i na youtube a to jak v mluvené verzi, nebo některé jsou i formou večerníčku ve slovenštině (Vianočné rozprávky). 
Další skvost z mého dětství, tentokrát originál z dětství, je knížka veselých zimních básniček. Na bazarech a v antikvariátech ještě sehnatelná, pokud máte rádi milé básničky pro nejmenší, určitě doporučuji.Sny vánočního stromečku

Je knížka pro nejmenší s tvrdými listy a u našich holek "frčí" od miminka, i když není vyloženě v českém duchu Vánoc, je roztomilá a jde z ní cítit pravá vánoční atmosféra. 


Poslední je má srdcová knížka Svátky krásné hvězdy, je to čtení pro dospělé, ale myslím si, že bude bavit i děti. Jak jsem psala výš, tuto knihu napsal můj oblíbený autor, stejně jako Pohádky vánočního zvonku. Je to tak prostý, čistý a jednoduchý příběh, který zahřeje u srdce. O rodině z města, která se vydá na Vánoce do hor ke svým příbuzným. O nákupech dárků, přípravách na Vánoce, rodinných vztazích. Pro mě je ale nejvzácnější ten pocit, když ji čtu. Před lety, když jsem ještě byla v "těžké pubertě", mi ji máma ukázala, že si ji čte každé Vánoce už mnoho mnoho let. Tehdy jsme si ji začaly číst spolu jedním dechem a já jsem si pak koupila v antikvariátu vlastní vydání a v naší malé tradici pokračuji taky, každé Vánoce si ji čtu znovu a znovu. Pokud byste tento skvost chtěli mít také v knihovničce, dá se stále sehnat po antikvariátech, já mám nejraději náš místní, kde se najde téměř vše: http://www.antikvariat-cejka.com/catalog/search?text=Sv%C3%A1tky+kr%C3%A1sn%C3%A9+hv%C4%9Bzdy


A to je zatím z naší knihovničky všechno. Určitě budu moc ráda za odezvu, za další tipy na vánoční knížky. Vánoce doma milujeme a už teď se na ně snažíme naladit. A co vy? 

1 komentář:

 1. Zdravím všechny čtenáře tohoto webu - já jej dnes objevila "náhodou" a hned mi nedá napsat komentář k tomuto článku :). A také děkuji za tak krásné stránky - dnes jsem tu prokrastinovala celé dopoledne :).

  Takže advent u nás - postavíme prázdný Betlém do ložnice (takový veliký kýčovitý, ale udělala jsem dobrý skutek když jsem jej od "kouzelného dědečka" koupila..) a každý večer si přečteme jeden příběh a přidáme do Betléma jednu figurku - až 24.12. (výjimečně ráno) přidáme svatou rodinu.
  Všichni se na to moc těší - sejdeme se v jedné posteli a čteme si příběh pro daný den - tuto tradici jsem založila v roce 2010 a přivedla nás na to knížka od Terezie Radoměřské "Vánoce pro kočku".
  A loni jsem koupila knihu od Josteina Gaardera "Kouzelný kalendář" - tak ten bude mít letos premiéru, vloni přišel až v půli prosínce, tak jsme zůstali o "kočky".
  Doporučuji všem, krásné pohlazení pro duši, zastavení ve spěchu adventních dnů..
  Tak to je náš tip, přeji všem krásné adventní dny a pohodu.. Ahoj, Bára a spol.

  OdpovědětVymazat