čtvrtek 12. listopadu 2015

Období vzdoru - Rozhovor s lektorkou Martinou Hanáčkovou

Období vzdoru je u nás velmi aktuální téma. Zatímco Darince teprve začalo, Maruška s příchodem do školky prožívá již několikátou vlnu. Upřímně přiznávám, že ne vždy dokážu situace řešit s chladnou hlavou, křičím a vztekám se taky a stejně to nikam nevede. Poslední dobou přemýšlím, že se začtu do nějaké literatury, zatím jsem začala kurzem na www.radostsdetmi.cz a právě lektorku, Martinu Hanáčkovou, která se ve 4. kurzu věnuje období vzdoru, jsme společně s Aničkou vyzpovídaly na toto pro nás (a věřím, že i pro spoustu z vás) aktuální téma.
Dobrý den, 

myslíme, že když se řekne období vzdoru, každá máma, která ho proživá nebo prožila, ví, o čem se mluví. Přesto spoustu z nás umí překvapit, a tak by nás zajímalo, v jakém věkovém rozmezí lze období vzdoru očekávat, zda i u čerstvých vztekajících batolat se již dá hovořit o vzdoru? 

Období 1. vzdoru je nejvíc patrné v rozmezí cca 2 roky – 3,5 až 4 roky. Ovšem můžou přijít první náznaky i dřív ( pokud je dítě vyspělé) a můžou se projevit i později, jako dozvuk, či potřeba si postoje ještě jednou či víckrát upevnit.

Když se řekne vzdor, představíme si hlavně záchvaty vzteku a paličaté chování. Jak jinak se ale ještě muže období vzdoru projevovat? Je pravdou, že tohle období může ovlivnit i to, jak dítě jí a spí? 

 1. typ reakce na 1. pubertu je hněv a vztek, 2.typ na 1.pubertu je útěk, pláč a zalézání do koutů. Obojí je třeba vychovávat a učit děti s tím pracovat. Ne však bitím a křičením.

Nedávno jsem narazila v jednom časopise na text, kde bylo psáno, že se vzdor projevuje méně u dětí, které mají pevné mantinely a přísnější výchovu. Co si o tom myslíte, může výchova ovlivnit míru vzdoru dítěte? A jsou děti, které si obdobím vzdoru neprojdou?

Míra vzdoru nesouvisí s výchovou , ale s temperamentem! Děti s klidným temperamentem často vzdor nemívají, zato mají problémy umět čelit agresorovi a to je máme naučit.Jaké zásadní body byste vytyčila v přístupu k dítěti v tomto období a čeho se naopak ve výchově vyvarovat? 

Netrestat, není za co, vždyť oni se učí zacházet se svým tělem a se svým temperamentem. Jen je učit, laskavě, co je vhodné a co už ne.

Jak významné je tohle období pro dítě? Dokáže špatný přístup k jeho chování ovlivnit jeho další život? 

Naprosto, toto období formuje celou osobnost dítěte.

Řada z nás zná takovou tu šíleně stresovou situaci, kdy se dítě uprostřed plného obchodu svalí na zem a začne se vztekat, křičet, kopat nohama... Pro mámy (a ostatní rodinné příslušníky) je těžké se najednou vypořádat s reakcí dítěte, s pohledy okolí, zároveň hledat řešení jak situaci rychle uklidnit a neshodit se přitom jako rodič. Existuje nějaký univerzální přístup k takovýmto situacím, případně jaká reakce je zaručeně špatná? 

Zaručeně špatně je, když se necháte ovlivnit okolím. Jenom vy - maminka, víte o svém dítěti všechno! A víte, proč se mu zrovna teď spustila tato reakce a jenom vy - maminka, víte, jak ho učíte zacházet s tím, na co je zvyklé. Přesný postup, jak situaci zvládnout, uvádím v kurzu. 

V předchozí otázce jsme naťukly pohled okolí... Je jasné, že v té dané situaci jsme rády, když z davu vypadneme a oddychneme si. Jak ale řešit výchovné narážky okolí ve chvílích, kdy okolí moc dobře vnímáme my a hlavně dítě. Pro příklad, před časem jsem s dcerou čekala na kamarádku na ulici. Dcera se rozhodla, že si sedne na chodník (podotýkam na okraj, kde jsme nikomu nepřekážely). Několikrát jsem ji postavila, ale ona si schválně sedala a sedala, takže jsme si vysvětlily, co se může stát, když bude sedět na chodníku (špína, prochladnutí, někdo na ni může šlápnout ) dcera se nevztekala, jen byla paličatá a šla kolem stará paní a vyjela na mě, že takové dítě patří seřezat. Já jsem se nevzmohla na slovo, ale vřelo to ve mně. Zajímalo by mě, jaký máte na tohle pohled, co odpovědět, abychom šli dětem příkladem. Nelíbí se mi, když nechám na sebe od okolí šlapat, na druhou stranu bych většinou v afektu řekla něco ošklivého. Nechci však svému dítěti dávat špatný příklad. 

Přesně tak, jak se zachováte, učí se Vaše dítě, jak se to má zvládnout (v tuto chvíli vám chybí zkušenost, že to s vámi možná ve vašem období vzdoru nikdo dobře neřešil a vy nemáte vzor). Správné je: odpovědět hezky, ale nenechat si do toho mluvit. Nepustit ostatní, až za svoji hranici. Váš příklad je velmi typický a častý dotaz na mých přednáškách.

V kurzu vysvětlujete, že není správné, když se dítě vzteká, odvádět jeho pozornost. Proč je důležité to nedělat? 

Promarníte tím další situaci, na které si dítě muže něco naučit, či uvědomit.

Jaký máte názor na to, že když se dítěti ustoupí v tom, kvůli čemu se vzteká, tak ho rozmazlíme? Například u nás je to častý boj s obouváním botiček. Dcera nechce sedět na lavičce, pak si nechce obouvat levou botu a když ji nabídnu pravou, chce zase levou. Pro mě zaručený přístup, jak docílit svého, ale zároveň přistoupit i na její hru, je např. to, že ji dovolím vybrat si, kterou botičku by si chtěla tedy obout první, ALE musí si u toho v klidu sednout na lavičku, jak chci já apod. Už jsem se ale setkala s tím, že ji tím rozmazluji a že jednou si bude panovačně rozhodovat o všem.

Děláte to správně. Je to oboustranný dialog. Někdy jsou však situace, kdy na dialog není čas, a pak je třeba jednat i bez dialogu. Ve výchově vy určujete, jak to bude, ne dítě!

Na závěr máme pro vás poslední otázku a to, co dělat, když nám povolí emoce a my i přes veškerou snahu zakřičíme nebo dítěti dáme na zadek. Jak se poté zachovat? Nezradíme tím důvěru dítěte? 

Je to jednoduché, prostě se lidsky omluvím, vysvětlím, co se ve mně dělo, poprosím o odpuštění. I na tomto se děti učí, jak to udělat, když přestřelím. To není nic špatného, to se občas přece stane, nejsme nikdo dokonalý.
Moc děkujeme paní Martině za zodpovězení otázek, více se o ní můžete dočíst ZDE a pokud by vás zajímalo komplexní video, které se dopodrobna zabývá tématem období vzdoru, zodpoví všechny vaše otázky a pomůže vám změnit přístup k dítěti tím správným směrem, určitě navštivte stránky www.radostsdetmi.cz, kde můžete projít celým kurzem a mimo jiné tu najdete i spoustu užitečných článků, které vás pomohou připravit na mateřství. Kurz je zpoplatněn, ale máte garanci 14 dnů na vrácení peněz, pokud nebudete spokojeni (ale já osobně věřím, že budete) a zdarma máte také první přednášku, pro představu, jak kurzy - přednášky probíhají. 


1 komentář:

  1. Díky za článek. :-) U naší Amazónky právě toto období zažíváme. Někdy je to namáhavé, ale snažím se být partnerem, komunikovat ...... Tak uvidíme :-) Hezké dny

    OdpovědětVymazat