pondělí 23. listopadu 2015

Recenze: Nový pomocník - vysavač Kobold VK150

Kdo přelouskal článek o vánočních dárcích "pro maminku", mohl se dozvědět, že u nás už Ježíšek naděloval trochu předčasně a naše domácnost se rozrostla o nový vysavač firmy Vorwerk - Kobold VK150.

Je to jeden ze splněných snů, i když to zní možná divně. Ale on je to PAN vysavač, opravdu profík do domácnosti. Jeden z prvních typů vysavačů Vorwerk mají mí rodiče a i když si pořídili i novější typ, ten starý pořád mají a využívají a to už  mu bude tuším 18 let. Bez poruch!

Máme velký 3 podlažní dům, spoustu zvířat, dvě děti a oba pracujeme z domova, takže je tu 24 hodin nepřetržitý provoz a dělá se nepořádek. Můžu říct, že nejsem člověk, co by zrovna miloval uklízení, respektive uklízení mi až tak nevadí, ale spíš to, že je to s dětmi bez efektu, že se hodiny člověk dře, aby pak kocour přerovnal misku s granulemi na zem, pes rozdrobil pamlsek a dětem se vylije pití na čerstvě vytřenou podlahu.... Jako bonus volá nečekaná návštěva, že se za 15 minut dostaví. Časem to u nás začalo vypadat jak v muzeu uklízecího náčiní, protože každý můj dopis Ježíškovi a narozeninové přání začínalo slovy: Přeju si nový vysavač, nový mop, nové koště... A pořád jsem nenašla uspokojení. Věřím, že to se teď změnilo :-)


Vorwerk je vysavač, který nekoupíte běžně v řetězcích. Proč? Protože si firma zakládá na osobním kontaktu se zákazníkem. Schůzka s prodejcem probíhá naprosto nezávazně, u vás doma. Nikdo vám nic nenutí, nikdy! Všechno je opravdu jen o dobré vůli ukázat produkt se všemi funkcemi, které nabízí. I když je celý vysavač koncipován intuitivně, přeci jen má mnoho funkcí, na které je dobré poukázat. A také, když později potřebujete s něčím poradit, je milé mít možnost se obrátit na někoho, koho znáte.


U nás schůzka probíhala velmi uvolněně a přátelsky. Když pán odcházel, naše Darinka to ještě obrečela, když zjistila, že nám doma zůstal jen vysavač :-)

A konečně k samotnému vysavači. Už jsem v začátku zmínila, že je to PAN vysavač. Jednak je opravdu kvalitní. Můj předešlý vysavač byl fajn, tichý, relativně dobře sál, celkem lehký. Jenže po 2 letech mi tam odpadl držák, začala mi vypadávat tyč s hlavou z hadice a nakonec praskla i samotná hadice... Mí rodiče mají Vorwerk už 18 let, zatěžován v podobném prostředí jako u nás a nevybavuji si, že by kdy byl v opravě, nebo že by něco upadlo nebo nedrželo tak jak má.

Další vymakanou věcí, kterou jsem u běžných vysavačů nenašla, je hlavice, která jemně naklepává koberce a matrace, přičemž z hloubky vyklepe prach a nečistoty a následně je hned vysaje. Tuhle funkci velmi oceňuji, co by manželka alergika (a majitelka zvířecích alergenů :-) ). V hlavici se dají měnit kartáče podle toho, na co ji zrovna používáte.Líbí se mi, že je to takový "malý velký" vysavač. Tělo samo o sobě je drobné a lehké, díky teleskopické rukojeti s ním zvládnou vysávat holky, já i manžel a zároveň, když se rukojeť úplně zatáhne, zabírá vysavač minimum místa. Na vysavači jsou tři síly sání a také automatický program, pokud si nejste jisti, jakou sílou vysávat určitá místa (u nás je to třeba kobereček u kočičího wc, kde jsem vždycky rostla, když ho vysavač nasál a všechen kočkolit se rozsypal do okolí). Vysavač je sáčkový, my zatím jedeme necelé dva měsíce na jednom pytlíku a zatím nám nesvítím kontrolka (ten trojúhelníček), že se sáček pomalu plní. Na rukojeti a po straně vysavače jsou háčky, kam namotáte po vysávání šňůru, nebo za ně můžete vysavač pověsit, případně si na horní háček dát náhradní utěrku k vytírání.Tělo a hlavice výše jsou základ, který si zakoupíte a libovolně si potom můžete dokoupit příslušenství, které doma využijete.

Pro mě úplně nejlepší komponent, který lze k vysavači koupit, je hlava na vytírání. Už několik let si přeji vysavač, který bude i vytírat, ale zatím podle recenzí jsem nevybrala nic a teď jsem nadšená. Konec tahání s kýblem, konec nekonečného vysávání a zametání před tím, než chcete vytřít. Jelikož má náš dům 3 podlaží, přes 150 m2 a všude máme pevné podlahy, je u nás vytírání každodenní "zálibou". O vytírání vysavačem plánuji do budoucna napsat podrobnější recenzi. Zatím ale můžu napsat, že jsem moc spokojená. Už mě opravdu nestresují nečekané návštěvy a nestresuju se šlápotami v předsíni.


Na naše pevné podlahy, když zrovna nepotřebuji vytírat, mám tuto hlavu, která v porovnání s vysavači, které už jsem dřív měla, opravdu výborně saje po celé své ploše a má praktický tvar, kterým se dostanete i do užších míst a díky otáčivému kloubů opravdu snadno.Další nástavec, na který nedám dopustit, je nástavec na čalounění. U nás na gauči leží hlavně hafan, i přes mé protesty a za pár dní je to znát nejen na potahu, ale i v každé skulince, tento nástavec zvládá vysát jak povrch pohovky, tak i skuliny a co je výborné, že skvěle saje chlupy, ale přitom, když vysávám jen přehoz, že ho nenasaje do svých "útrob", ale opravdu nabere jen nečistoty. 


Další věc, která je skvělá, jen se mi ji nepodařilo pořádně vyfotit, je hubice do úzkých prostor, je ohebná a opravdu tenká. Topíme pomocí podlahových konvektorů a to je vyloženě lapač prachu, drobků a chlupů a efektivně vysát každou skulinku mi přišlo jako nadlidský úkol. Ale tahle hubice zvládne opravdu většinu úzkých a malých míst dobře vysát. Vedle ní můžete vidět nástavec pod vrtačku, který zachytává při vrtání veškerý prach, manželé kutilové určitě ocení :-)


Tady je ještě zbytek nástavců, které doma máme, nahoře je "motýlek", který je takový multifunkční, dá se využít všude možně, kde potřebujete rychle vysát, když se zacvakne, dá se použít i do auta. Vedle něj, ty štětinky, to je hračka pro kocoura... Dělám si srandu :-) Náš kocour je z tohoto nástavce sice paf, ale je to nástavec na prach, štětinky si libovolně regulujete a s pomocí teleskopické tyče, která je níž, zvládnete vysát prach třeba někde ve výšce na policích. My máme v obýváku vysoké stropy, a tak nám tam visí v nedosažitelné výšce asi 10 lustrů, kde když je potřebujeme umýt, musí manžel nést vysoké štafle. Takto nám stačí jen schůdky a dosáhneme v pohodě. Výborný je tento kartáč i na závěsy. Manžel si je doma před nedávnem prosadil a já z toho byla upřímně nešťastná, když jsem si představila ty nánosy prachu, v obýváku je máme 5 metrů dlouhé, praní dost komplikované. Tímhle je jednoduše vysajete a zbavíte prachu. Poslední na fotce, s čím jsem vás ještě neseznámila, je popruh, který vám usnadní vysávání na vzdálenějších místech, nebo komplikovaněji přístupným (třeba za pračkou), takže nemusíte jednou rukou táhnout celou tíhu vysavače a druhou honem sát, ale máte pohodlně přes rameno pás (vidíte i na fotce úplně nahoře). I když se toho třeba zdá mnoho, mně to doma zabírá jednu bedýnku v komoře.

Zatím musím říct, že jsem s vysavačem velmi spokojená. Opravdu pro mě nemá konkurenci. I když jsem u předešlého vysavače měla pocit, jak skvěle vysává, tento Kobold ho předčil všemi deseti. Zatím si zvykám na všechny nástavce, kolikrát si nevím rady s nějakým zákoutím a pak si vzpomenu, že mám na to "speciální" věcičku. Trochu s ním zápasím na schodech - nástavec na vytírání je prostornější a s ním je vysavač i těžší, to je asi jediná opravdu nevýhoda, kterou shledávám. No a nakonec vás bude asi zajímat cena :-) Což se přiznám, že nevím, kolik přesně stojí. Cena bývá vysoká, ale investice se opravdu vyplatí, i když to bude třeba pár měsíců šetření. Jak se říká, nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci. A já už opravdu netoužím po tom, každé dva roky hledat nový vysavač, který vyhoví potřebám náročné rodiny.

Kdyby vás cokoli zajímalo, ráda doplním. Určitě jsem spoustu věcí zapomněla napsat :-) Případně vše najdete přímo na stránkách výrobce: http://kobold.vorwerk.cz/uvodni-stranka/

1 komentář: