úterý 27. října 2015

Vůně domova

Blíží se nám období, kdy našimi domovy bude nejvíc vonět cukroví, mandarinky a jehličí, ale než nastane adventní čas,  mám pro vás pár tipů, jak mít voňavou domácnost. Nevím, zda to máte stejně jako já, ale já vůni k životu potřebuji strašně moc. Když k někomu přijdu domů, okamžitě nosem nasaju specifickou vůni každé domácnosti, která o obyvatelích hodně vypovídá.

U nás jsou největší problém zvířata a také to, že jsem migrenička a některé aroma mi migrénu vyvolávají. Takže jsem vůní trochu posedlá a pořád hledám něco nového, vyhovujícího. Pojďme čichat spolu!Nejdřív bych se zaměřila na celou domácnost, které můžete dodat specifickou vůni natrvalo.

Začněme přírodně, kdy si do interiéru můžete pořídit vonné pokojové květiny nebo pravidelně kupovat řezané květiny (nebo mít vlastní ze zahrádky). Já osobně doma žádnou kvetoucí pokojovku nemám, takže v tomto ohledu úplně neporadím s výběrem, ale inspirovat se určitě můžete třeba zde. U pokojových i řezaných květin si ale dejte záležet na výběru a jděte do specializovaných prodejen, nejlépe zahradnictví, protože se vám může stát, že vlivem chemie a časného řezání, sáhnete po květině, která vůbec nevoní.


Další variantou jsou sušené bylinky. Můžete si je samy vypěstovat, kdy vám čerstvé provoní místnost a usušené je schováte do pytlíčku,  nebo si takový pytlíček či polštářek můžete přímo koupit. Bylinky je třeba časem vyměnit, vyčichnou. Na fler.cz najdete třeba stylové pytlíky tady: http://www.fler.cz/zbozi/pytlicek-s-vuni-bylinek-6295620 a mnoho dalších. My máme doma levanduli v koupelně v krajkou obšitém látkovém srdíčku a moc hezky to koupelnu zútulní a samozřejmě provoní.


Jednou z možností, jak trvale provonět dům, jsou také difuzéry. Jedná se většinou o nádobku, která je naplněná esenciálními oleji a do ní se ponoří dřevěné tyčinky.  Přes ty se pomalu uvolňuje vůně do prostoru. Na trhu je mnoho variant, přírodní, chemické, s tyčinkami, bez, elektronické. Čtěte informace k difuzérům, protože některé jsou určené pouze do větších větraných prostor, jiné jsou naopak slabší a hodí se spíš do koupelen a na toalety.

Mě zaujal tzv.USB difuzér, který si můžete zapojit v kanceláři při práci nebo třeba v autě:

www.florame.cz
Jedna z možností je také výroba domácí vůně a to tak, že si vezmete skleničku s víčkem, do ní nasypete 100g sody, zakápnete asi 10 kapkami esenciálního oleje, oblíbené vůně, do víčka uděláte dírky a to je celé.

"Rychlovůně"

Vůně, které provoní dům na chvíli, když potřebujete přebít pach nebo jednoduše si chvíli užít jiné vůně než jakou domácnost nabízí.

Myslím, že tu nemusím rozepisovat všechny ty osvěžovače, které koupíte běžně na trhu a jsou jich plné reklamy. A přiznám se, že já měla vždycky těchto vůní plné zuby, protože jsou okamžitě tak intenzivní, že přebijí nejen pachy, ale i veškerou domácí pohodu.

Teď jsem poprvé objevila vůni osvěžovače, která mi opravdu sedí, je lehká a přirozená, má svěží citronovou vůni http://www.euronabycerny.com/eshop/prostorove-aromatikum-citronova-trava-150-ml?ReturnUrl=/osvezovace-vzduchu-a-textilii, můžete sáhnout také po přírodních vůních firmy Saloos  http://www.biooo.cz/bio-vune/do_bytu_a_prostor/spreje/
www.euronabycerny.com
Rychle a dočasně provoní prostor také vonná svíčka, na stránce Biooo najdete mnoho přírodních vůní: http://www.biooo.cz/bio-vune/do_bytu_a_prostor/svicky/ , mně se líbí také vonné vosky od Yankee Candle, které dáte do kalíšku aroma lampy, po provonění sfouknete svíčku, necháte vosk ztuhnout a můžete jej vydloubnout a použít jindy (případně pokud používáte stále jeden, tak ho v aromalampě nechat). Yankee candle na trh uvádí stále nové vůně a má opravdu široký výběr, mně se moc líbí jejich svíčky, ale cenově vyjdou docela dost a vosk je tak příjemnou variantou, jak si jejich vůně užít za pár korun.
www.bytema.cz Vosky Yankee

Pereme, uklízíme, vaříme

Každodenní činnosti se na vůni domova projeví nejvíc. I tady mám pro vás pár vychytávek.

První tedy není úplně vychytávka, spíš tip a to na prací gelové kapsle Ariel, konkrétně vůně Mountain spring. Musím říct, že jsem vystřídala takových prášků a aviváží a zůstala jsem věrná těmto kapslím, které na prádle voní dlouho i bez aviváže. A zmiňuji je hlavně proto, že když prodávám oblečení, tak mi často maminky zpátky píšou, v čem peru, že nádherně voní. Tak doporučuji dál, třeba jste ještě nevyzkoušeli.

Pokud máte sušičku, která kromě prádla vysuší i veškerou vůni, prodávají se speciální avivážní ubrousky, které vaše prádlo v sušičce ještě dodatečně provoní.

Máme vypráno a prádlo nám leží dlouho ve skříni, často po pár týdnech necítíme z oblečení nic. Tady mě sestra přivedla na úžasný objev (no možná jsem jediná, kdo to ještě neobjevil :-) ) a to na sašetky, které se pověsí do skříně a dlouho voní. Já mám ozkoušené od Eurony, zatím je mám 2 měsíce a stále voní, i když ze začátku byly hodně intenzivní. Nemusí se věšet jen do skříně, ale také kdekoli doma, provoní velkou plochu.

Místo sašetek také můžete použít mýdla, já doporučuji třeba od Naturinky, o které jsem vám psala před pár dny. Vůně jsou přírodní, lehké a já je tedy používám hlavně na provonění koupelny.

www.euronabycerny.com

Několikrát denně u nás "hučí" vysavač. Dvě děti, pes, kočka, šneci... Vaření, vlasy na podlaze... No pořád je co dělat a proč to nespojit s provoněním domova. Už několik let používám vůně do vysavače a je to úžasné, když uklízíte a zároveň si u toho užíváte třeba vůni růží :-) Náš aktuální vysavač má přímo své vůně Dovina, které se umisťují u pytlíku a jemně voní celé vysávání.  Hodně používám také vůni, která se sype přímo do pytlíku nebo nádobky na odpad, stačí trochu a zvládne provonět dům na několik hodin, najdete ZDE a na stejné stránce také najdete vůně do vodních vysavačů. 

www.vorwerk.cz
Na podlahu je toho na trhu hodně, náš výš zmíněný vysavač dokáže i vytírat a zatím mám originální přípravek na mytí podlah, který pěkně voní a stačí ho použít opravdu trochu, aby provoněl a byl účinný, nemusí se používat jen s vysavačem. Předtím jsem k běžnému mopu měla tento přípravek a opět tleskám vůni, která intenzivně, leč nevtíravě voní. 

www.euronabycerny.com
Nakonec malý dodatek ke slovíčku "vaříme". Ne, nemám žádný tip na to, co prsknout do pánve či hrnce, aby vám kuchyň voněla po fialkách :-) a je jasné, že pokud něco dobrého pečete, nebo děláte řízky, že to voní až do vedlejší ulice. Jak jsem psala na začátku. Když přijdu k někomu domů, první dojem z obydlí na mě začne dělat vůně. Vůni domova hodně hodně hodně ovlivňuje vaření a pokud kupujete nekvalitní potraviny na vaření, line se to celým vašim obydlím. Stačí laciný olej, nekvalitní maso, koření a je to znát. Možná si to tolik neuvědomujeme, ale kromě dopadu na naše zdraví (teď nemyslím to aroma, ale pozření nekvalitních potravin), se všechno prolne i do ovzduší, jednak vám tím načichne dům a taky když si někoho pozvete na večeři, je to gurmánům hned znát. Dobrá digestoř by měla být v domácnosti samozřejmostí. 

Voňavé téma pro vás napsala Anežka3 komentáře:

 1. Když k někomu přijdu domů, okamžitě nosem nasaju specifickou vůni každé domácnosti, která o obyvatelích hodně vypovídá. První dojem z obydlí na mě začne dělat vůně. Nejlepší vůně, kterou znám, je vůně v novostavbě. To jsem zažil, když jsem si vybral byt v rámci developerského projektu. Najít o tom se mi toho podařilo hodně také tady http://novostavby.com/ Moc děkuji za provoněný článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velmi se omlouvám, ale v předchozím příspěvku došlo k chybě při vkládání odkazu. Správně mělo být tady Děkuji

   Vymazat
 2. Zdravím a super díky za tipy. O Eurone už jsem někde slyšela jak i nějaký čistící prostředky, jinak hledám něco čím si zpříjemnit vůní domova jelikož jsme se stěhovali do nového bydlení který jsme sehnali přes tyhle weby a ještě pořád je tu cítit ta vůně stavby a sádrokartonu. Tak hledám inspiraci na nějakou vůní do celého bytu.

  OdpovědětVymazat