středa 14. října 2015

Potvrzeno - zrak jako ostříži a bez slziček!

Když mi doktorka v květnu na tříleté prohlídce řekla, že se jí zdá, že Maruška šilhá, chtělo se mi brečet. S očima jsme si užili v porodnici, kdy manžel jen tak prohodil, že má Maruška "divné" oči, byla nedonošená a druhý den se kvůli ní svolalo konzilium, protože bylo podezření na Downův syndrom (naštěstí se to nepotvrdilo). Představa vyšetření, rozkapaných očí, nespolupracujícího dítěte, které tam člověk bude násilím držet... A to ještě doktorka nezapomněla dodat, že Darinka se jí taky nezdá, tak ať to vezmu "jedním vrzem". Už mě skoro vezli... Naštěstí mi vzápětí podala do ruky lísteček, ať se podívám na moderní přístroj, který se teď k vyšetření očí používá :-) A o tom dnešní článek, jak to probíhalo a jaké to bylo!


Přístroj se jmenuje Plusoptix. Pro mě novinka, ale v Česku už je poměrně rozšířený. Našla jsem si na mapce výrobce nejbližší místo, kde vyšetření Plusoptixem dělají, najdete ji ZDE a hned za týden jsem měla termín objednání. Za vyšetření jsem zaplatila 270kč, což mi ale nevadilo, vzhledem k nenáročnosti vyšetření.

Vyšetření se dělalo normálně u dětské lékařky a trvalo jen pár vteřin. Funguje to tak, že si dítě posadíte na klín a vyškolený pracovník (sestra či lékařka) zaměří přístroj na dítě. To se do přístroje musí podívat, přístroj udělá snímek a v počítači vyhodnotí výsledek. Přístroj vydává zvuk, červené světýlko a v něm je vidět smajlík, aby byla upoutaná pozornost dítěte a zaměřilo zrak správným směrem. U Marušky trvalo vyšetření asi 10 vteřin, u Darinky snad jen vteřinu, vůbec nepostřehly, že se něco děje.


Protože přesně neumím přeložit a vysvětlit, na co přesně se vyšetření dělá, přikládám fotku z naší dokumentace. Co mi sestra říkala, tak se měří krátkozrakost, tupozrakost a šilhání, na papíře je toho více. 


No a to je celé, dostali jsme dvě kopie, máme naštěstí všechno v pořádku a jistotu, že jsou na tom očka dobře. Za pět minut bylo i s placením a tisknutím dokumentů hotovo.


Veškeré informace najdete ZDE

A protože jsem nás nemohla vyfotit, přidávám fotku z internetu. Je to přesně taková pohodička, jako na fotce :-)


Žádné komentáře:

Okomentovat