pondělí 19. října 2015

Pomáháme školám aneb Vždycky je co zlepšovat

Poslední dobou se rozjíždí čím dál víc projekty, které se snaží zlepšit prostředí našich škol a já jsem za to moc ráda. I když jsem ze školy už pěknou řádku let a Maruška začala sotva chodit do té mateřské, školství je pro mě stále žhavým tématem. Já mám na svou základní školu dobré vzpomínky, ale vždycky je co zlepšovat.

A tak mě potěšila probíhající soutěž v Penny Marketu, ve které můžete posílat pomocí svého nákupu hlasy základním školám a ty mají možnost získat nemalý obnos na vybavení.
Veškeré informace o soutěži najdete na stránkách http://www.pomahame-skolam.net/. Pravidla jsou jednoduchá. Stačí si zakoupit některý z výrobků Procter&Gamble v Penny Marketu a potom hlasovat pomocí vygenerovaného kódu na výše uvedených stránkách. Tři školy s největším počtem hlasů získají finanční odměny ve výši 200 tisíc, 150 tisíc a 100 tisíc korun. Kromě toho každý den vylosují jednoho hlasujícího, který získá poukaz na nákup v hodnotě 1000Kč. Mimo to je ještě ve hře 5 000Kč na školní výlet, když se školy zapojí i nakreslením obrázku. Podrobné informace jak soutěžit najdete v odkaze: http://www.pomahame-skolam.net/assets//documents/pravidla.pdf

Jak bych naložila s penězi já a co si myslím, že je potřeba na školství zlepšovat? 

1. Interaktivní tabule - nad technikou ve školách jsou pořád velké dohady a má to mnoho svých odpůrců a přiznám se, že i já se trochu vzpírám, když mám dát dítěti tablet, mobil... Ale na druhou stranu uznávám, že pravdu v tomhle má můj manžel, že člověk, který nejde s technickou dobou, bývá brzy ztracen, protože techniku dnes využíváme v každodenním životě. Interaktivní tabule si myslím, že mají velkou budoucnost a smysl ve školách a pomáhají zlepšit kvalitu výuky. 

2. Vybavení tělocvičen - jsem člověk, který není ve sportu dokonalý, možná ani průměrný. Ale pohyb mám ráda. Pro mě tedy asi nejvíc problém byl ve vedení výuky, jakmile jsme měli za učitele aktivistu, který hnal výuku jen na výsledky, tělocvik jsem nesnášela. Na střední jsme však měli skvělou paní učitelku (tímto zdravím paní Chaloupkovou do Krnova :-)  ), která se snažila hlavně o to, aby pro nás byl pohyb zábavou a těch "nucených" hodin bylo jen pár. A moc mě bavilo, když jsme si mohli ozkoušet takové ty "volnočasové" sporty typu jóga, pilates, aerobik apod.. V tomto směru bych určitě rozšířila vybavení tělocvičny o různé gymnastické míče, karimatky apod. Třeba i posilovnu, proč ne? 

3. Zdravé sezení - protože většina dne probíhá sezením v lavici, líbily by se mi pohodlnější židle, řešené buď nějakým balančním podsedákem, gymnastickým míčem, nebo kvalitnějšími židlemi. 

4. Venkovní zázemí - věc asi nákladnější, přesto si myslím, že v této věci mají školy největší nedostatky. Děti potřebují pohyb, čerstvý vzduch a celodenní sezení v lavici rozhodně není zdravé, nehledě na to, že ve vydýchaných místnostech se často špatně přemýšlí. Takže bych ocenila nějaký částečně krytý přístřešek ve venkovních prostorách školy a část hodin odučených právě venku, ne jen občasné procházky za poznáním. 

5. Zdravé stravování - pokud bych přemýšlela v této věci jak naložit s výhrou, investovala bych do přístrojů, které připraví pokrm na páře. A bez ohledu na výhru, stravování ve školství potřebuje velkou velkou změnu. Bohužel, co vidím, pohled na stravu ve školách se mění opravdu miniaturními krůčky a za víc jak 20 let, co jsem poprvé vkročila do mateřské školy, se toho v jídelníčcích moc nezměnilo. Přitom máme dnes tolik dostupných surovin za rozumné ceny! Většina lidí se vymlouvá, že zdravé stravování je drahé, ale to není pravda. Jen to chce víc uvažovat, zjišťovat, kupovat sezónní potraviny.  Moc se mi líbí program Skutečně zdravá škola a doufám, že se myšlenky zdravého stravování budou rychleji šířit a i my rodiče začneme klást větší požadavky na stravu dětí. Nebojme se ozvat!

Třeba se zrovna na takové změny chystá některá ze zařazených škol, tak jí nezapomeňte poslat svůj hlas!

A na závěr ještě ode mě tipy, co nebudou chybět na mé účtence, teď už jen vybrat, komu poslat hlas. Soutěž probíhá do 18.11.2015: 


Značka plen, na kterou nedám dopustit, ať už bílé Premium pro citlivou pokožku naší Darinky, nebo zelené Active pro nenáročnou Marušku.  (Teď už jsou holky tedy bez plen, ale pro další miminko určitě zase zvolím Pampersky)


Oblíbené aviváže

Na kapsle Ariel nedám dopustit. I když se snažím mít doma co nejméně chemických prostředků, nenašla jsem ještě nic, co by pralo lépe. A vůně Mountain spring je nepřekonatelná, když prodávám oblečení po dětech, skoro vždycky mi přijde dotaz, v čem peru, že to krásně voní :-) Takže zůstávám věrná.


Co byste změnili na školách vy, kam byste směřovali podporu, kdyby tu ta možnost byla? Těším se na vaše názory!


Žádné komentáře:

Okomentovat