pátek 10. dubna 2015

Placený (ú)klid = líná matka?

Paní na úklid, ano nebo ne? Je to výmysl líných matek nebo pomoc, která se hodí? Rozhodla jsem se pro vás napsat článek o tom, jak už několik let využívám placeného (ú)klidu, proč to podporuji a jak si vybrat správnou paní na úklid.Když jsem se před časem na mateřském fóru zmínila, že máme paní na úklid, vyvolalo to velkou diskuzi.
Našel se zlomek těch, co jí také mají, velká část těch, co by za ni byla ráda, ale naprosto nás všechny převálcovaly ty, které to odsuzují. Když máte paní na úklid, jste líná, sama neumíte uklízet a navíc jste sobecká, protože to, co dáte jí, vlastně upíráte vlastním dětem. Už mi chyběla jen typická věta mateřských fór: Takové ženy by si neměly pořizovat děti!

Pořiďte si děti, pořiďte si dům, paní na úklid a klidně si dejte nohy nahoru. O to přece jde! 

Úklid mě nebaví a zapírat to nebudu. Možná jsem svým způsobem líná, ale mám tisíc dalších důvodů, proč jsem ráda za uklizený dům. A jeden volný den v týdnu. Můžete mít pocit, že svým dětem odepíráte těch pár korun, které byste mohly využít někde na výletě v ZOO, ale tak to není. Máte den pro sebe, kdy nemusíte řešit drobky na podlaze, ale můžete si s dětmi opravdu popovídat, něco vytvořit, zajít si na procházku. Věnovat se jim tak, že jim mnohonásobně vynahradíte placenou zábavu. Jako bonus máte uklizeno. Opravdu uklizeno, do posledního koutu, což je s malými dětmi mnohdy nadlidský výkon. Říkám tomu placený klid a potřebná relaxace při mateřské. Ne, rozhodně se nestydím za výpomoc. Nepřipadám si neschopná. Naopak. Je potřeba v dnešním hektickém světě umět odpočívat, takže pokud jste nad paní na úklid uvažovali, zahoďte pochybnosti, začněte hledat a těšit se. Odpočinek si zasloužíme!

Ale kde paní na úklid najít? 

Jako první při výběru budete uvažovat, zda poptat agenturu nebo zkusit najít někoho přes inzerát

Úplně nejdřív bych se zeptala po známých, tak máte jistotu referencí na danou osobu. Pokud si najdete paní soukromě, vyjde vás to levněji (záleží na lokalitě, ale v Praze seženete úklid zhruba od 100 Kč). Avšak musíte počítat s riziky, že vám doma může něco poškodit a nedovoláte se náhrady, nevíte, koho si do domu vpustíte a jaké jsou jeho kvality. Vystřídali jsme přes inzerát několik slečen a paní, ale nebyli jsme příliš spokojení. Kvalita úklidu byla většinou v pořádku, ale studentky vždy odpadly při zkouškovém období, starší dámy zase neustále bojovaly s nemocností a docházely mimo smluvené termíny. Neměli jsme štěstí. 

Nepravidelnost úklidu nás tedy dohnala k agentuře. Nevýhodou je vyšší cena, jelikož agentura musí vyplatit paní na úklid, něco strhne pro sebe a ještě musí zaplatit daně. Ceny tak většinou začínají zhruba na 150 Kč pro Prahu. Máte v tom ale zahrnuté pojištění proti poškození majetku, agentura vám ručí za kvalitně provedený úklid a v případě, že paní nemůže dorazit, vyjednají pro vás náhradu. Musím říct, že příplatku nelituji a od doby, co máme paní přes agenturu, což jsou téměř dva roky, nebyla jediná absence úklidu. 

Paní už máme a co dál?

Bude to zásah do soukromí, s tím počítejte. Zvlášť, pokud bude uklízet ve vaší přítomnosti. Doporučuji si hned na začátku ujasnit a vytyčit všechna pravidla. Je dobré vypsat papír, co přesně bude mít v popisu práce. Předejdete tím dohadům, zda měla vynést koš či ustlat postel. Pokud bude úklid probíhat ve vaší přítomnosti, domluvte se, na časovém rozvrhu, jak se budete v bytě/domě míjet. U nás to máme tak, že zatímco se uklízí obytné patro, s dětmi jsme v kuchyni, vaříme a potom se vyměníme, děti jdou spát a paní může v klidu uklidit spodní patra. Nebojte se říct kritiku. Pokud paní na úklidu opravdu záleží, dokáže uznat svou chybu a napravit ji. A pokud si nesednete, nelámejte to přes koleno a zkuste si najít někoho jiného. Úklid s člověkem, který vám nesedí, potom není relaxem, ale stresem a hlavně mám zkušenost, že i pečlivost úklidu se časem snižuje, pokud si k sobě neutvoříte pozitivní vztah. 

Výběr určitě nepodceňte a buďte nároční, jde o vaši domácnost a soukromí a vyšší nároky hned na začátku pro vás budou přínosem. Nemyslete na to, co řekne okolí, myslete na sebe, na váš odpočinek a na klidné chvíle s dětmi. Za mě do toho rozhodně jděte!

4 komentáře:

 1. Z vlastní zkušenosti si myslím, že paní na úklid si zaslouží každá žena a matka dvojnásob! Nelíbí se mi představa, že po práci si nandám rukavice a pojedu druhou směnu, to si raději odpočinu nebo strávím čas s přítelem. U maminek, které vykřikují, ža takové ženy jsou líné a bůhvíco se jen usmívám, protože naopak si myslím, že když maminka změní prostředí, tak jí to prospěje a nehrabe jí na maják, jako vykřikujícím dotyčným nebo si přinejmenším odpočine nebo ten čas stráví naplno s dětmi, což je cennější než pár korun a také zapomínají na to, že člověk, který si paní na uklízení může dovolit asi nemusí řešit ušetření každé koruny, pro takového člověka je důležitější plnohodnotně strávený čas než ježdění několik hodin po městě do Kauflandu, aby ušetřil 3,50Kč. Ne vše se dá přepočítávat na materiální hodnotu. Setkala jsem se s tím, že některé maminky musí šetřit za každou cenu, i když to nemají zapotřebí, ale výsledkem je, že jsou unavené a podrážděné a opět to odnáší celá rodina, co je proti tomu pár kaček za pomoc v domácnosti O:-)

  Niky Coffee

  OdpovědětVymazat
 2. Š P A G E Ta http://giaoliinlove.wordpress.com/8. února 2016 1:09

  Paní na úklid mi zachránila manželství. Nejlepší investice mého prvního roku na mateřský.

  OdpovědětVymazat
 3. Já využívám firmu. A je to dobré. Jen na velké úklidy, třeba před svátky. Hlavně mi máme doma koberce, takže jsem hledala firmu na čistění koberců. Důvod je takový, že obyčejné vysávání nevyčistí ten koberec hloubkově a neodstraní všechny bakterie a breberky.

  OdpovědětVymazat
 4. Ach díky díky, že o tom konečně někdo píše jako o něčem naprosto normálním a samozřejmém. Máte naprostou pravdu. Vždyť žádná žena si nemusí hrát na superhrdinku, která musí zvládnou děti a ještě k tomu úplně všechno v domácnosti. Kdyby to tak ale někdo vysvětlil mojí mamce, ona mě má za to za neschopní, že si 2x do roka pozvu tuhle firmu. A když jsem se o tom mamce zmínila, tam mě div neumlátila argumentama :(

  OdpovědětVymazat