neděle 15. března 2015

Zoubky jako perličky

Vždycky jsem patřila k dětem, pro které byl kartáček nepřítel. Vlastně ani nevím proč, nejspíš proto, že čištění zubů byla jen a pouze povinnost. U svých dětí jsem se tak strašně bála, že půjdou v mých šlépějích a každý nový zoubek jsem pozorovala, jestli roste krásně bílý. Naštěstí jsem se bála zbytečně, před holkami dokonce musím kartáčky schovávat, jinak se do týdne podobají záchodové štětce :) A tak doufám, že náš děda nebude muset použít svůj oblíbený vtípek: Ty máš zoubky jako perličky! ---- V každém dírku!Čištění zoubků jsme od první chvíle pojaly jako hru a zadařilo se. K tomu nám pomohla krásná básnička: 

Čistím zoubky řízy, řízy
ať jsou bílé jako břízy!
Vlevo, vpravo, vpředu, vzadu, 
horní a pak spodní řadu.
Ať jsou bílé jako sníh, 
ať má každý radost z nich!

U větších dětí si můžeme pomoci samohláskami (AAAA, EEEE, IIII...), při kterých dítko otevírá pusinku tak, abychom kartáčkem všude dosáhli. 

S čištěním jsme začínaly s prvním zoubkem, ale když se nějaký klubal a dáseň byla nateklá a bolavá, tak jsme čistili opatrně, nebo jsme čištění vynechali. Pro první zoubky se prodávají silikonové či gumové kartáčky, které počítají s šetrnějším čištěním bolavé dásničky. 

V DM jsem objevila parádní dětské kartáčky Dontodent, nevím, jestli z nich mám větší radost já, nebo děti, ale slaví úspěch i u kamarádek, které s čištěním zoubků u dětí bojovaly, s malými kamarády na kartáčku je čištění opravdu zábava. Vybrat si můžete z figurek princezny, vrány, medvídka nebo Včelky Máji (dostupné varianty u nás). 

Naše děti také baví kartáčky, které mají přísavku, vyrábí je např.Signal (s obrázkem myšáka, přísavky jsou jako nožičky), nebo se dají sehnat i v Lidlu.  
Dontodent, drogerie DM


Ze začátku se doporučuje dětské zoubky čistit bez zubní pasty, případně se dají sehnat i pasty bez fluoru. Když se dítě naučí vyplivovat, můžete se poohlédnout po dětské pastě, u nás se nejvíc osvědčil Elmex.

Samozřejmě má nedílnou část na kazivosti zoubků i strava, zejména pak cukry obsažené v ní. Na dětské zoubky myslí např.Hipp, jejichž výrobky moc ráda kupuji. Naposledy mě potěšil instantní čaj, který je šetrný k zoubkům, na rozdíl od ostatních značek. 

Hipp.cz


A nejdůležitější bod, na který nesmíme zapomenout, je jít dětem příkladem :-) Na závěr několik odkazů pro správné čištění zoubků: Žádné komentáře:

Okomentovat