neděle 15. března 2015

Plavání zdar!

Dětské plavání ano, nebo ne? Škodí nebo pomáhá? Rozmar matek?

Když jsem se s Háďátkem rozhodla chodit plavat, z okolí přicházely různé reakce - To je super, aspoň se nebude bát vody! Zbláznila ses, vždyť bude pořád nemocná? K čemu to miminu je, já se taky naučila plavat až ve školce... 

Přesto jsem se nedala a s tříměsíčním miminkem začala chodit plavat, nejdřív do vaničky. Výběr klubu jsem nechtěla podcenit a byla jsem šťastná jako blecha, když jsem u nás objevila Juklík. Vlastní bazény, lektorky, zázemí pro maminky i pro děti. Bylo rozhodnuto a klub rozhodně odpovídal tomu, co píší na stránkách. "Vyfasovali" jsme sympatickou paní lektorku Hanku. S Hankou jsme si sedly, měla na mateřství podobné názory jako já a stála nohama na zemi. Právě ona u Háděte objevila nesrovnalosti v pohybovém vývoji a naše lékařka později diagnostikovala zvýšené svalové napětí, na které nám doporučila Vojtovu metodu, tu jsme však odmítli a zaměřili se na správný pohyb právě na plavání. Lekci od lekce dělala Háďátko obrovské pokroky a v kombinaci se správnou manipulací se napětí dařilo mírnit až úplně vymizelo. 


Ve vaničce se Háďátko naučila správně pracovat s tělem pod vodou, naučily jsme se abecedu potápění, učila se plavat s pomůckami. Všechno ji moc bavilo a tak jsme po novém roce nastoupily i do bazénku, kde jsme plavaly s dalšími čtyřmi dětmi. Plavalo se za pomocí říkanek, potápělo se, víc a víc se používaly pomůcky. V červnu jsme z kurzu odcházely s rukávky a Háďátko s nimi uměla samostatně plavat. Za měsíc se nám narodila malá Miminčáková, takže jsme kurz musely ukončit, ale dál chodíme, teď už s oběma, plavat do aquaparku.A jak to tedy s tím plaváním je? Ano, nebo ne? 

Myslím si, že když člověk vše pečlivě zváží a zvolí si dobrý klub či lektorku, plavání bude pro něj i pro dítě přínosem. Hádě zachránilo plavání před Vojtovkou a mě před tím, abych se doma nezbláznila a dostala se mezi lidi :) 

Většina klubů dnes nabízí nezávazně jednu hodinu na zkoušku, a tak se můžete sami přesvědčit, zda je plavání ta správná aktivita pro vás. 

Na závěr jeden užitečný článek právě z Juklíku: 


Tak hurá do vody! 


Žádné komentáře:

Okomentovat