neděle 15. března 2015

Den předčasně narozených dětí


Dnes si v Česku všichni připomínali výročí sametové revoluce, ale my jsme na dnešní den zavzpomínali trochu jinak. Ve světě se slaví 17. listopadu Den předčasně narozených dětí - World Prematurity Day.


Nikdy jsem si nemyslela, že budu patřit mezi maminky, kterým se dítě narodí předčasně. Naše Háďátko rozhodla přijít na svět jen o 6 týdnů dřív. Nejdřív nám to přišlo neskutečně dlouhá doba, měla jsem bříško sotva pár týdnů a najednou jsem o něj měla přijít? Když se Háďátko dostala po rychlém a bezproblémovém porodu na svět, zcela zdravá a sama dýchající, přišlo velké UF. Dostaly jsme se mezi stejně staré a velké děti, které už však na svět koukaly několik týdnů a když jsem poslouchala všechny ty příběhy o miminkách, které se vlezly do dlaně a každá minuta, hodina, den, pro ně byla rozhodující, došlo mi, jaké jsme měli z pekla štěstí. I když o rok později, když se mi narodila druhá dcera v termínu, jsem si říkala, že to i přes to štěstí byla pěkná dřina.
Hádě se narodila s porodní váhou 2330g a délkou 45cm. Příčina předčasného porodu neznámá. Sama dýchala, takže ji dali jen na první noc do inkubátoru, jinak se adaptovala dobře, jako zdravý novorozenec. Problém přišel s kojením, protože neměla vyvinutý sací reflex, u pití mléka ze stříkačky přestávala i dýchat, jak ji to vysilovalo. Lékaři měli podezření na vývojovou vadu, kvůli rysům v obličeji a krátkému pupečníku při porodu, takže jsme týden po porodu žili v nejistotě, zda naše holčička není hendikepovaná. Naštěstí se obavy vyvrátily a Downův syndrom se nepotvrdil. Po 12 dnech v porodnici jsme byly propuštěny v gestačním věku (tolik, kolik týdnů by měla ještě v bříšku) 35+6tt, s váhou lehce přes 2kg, bohužel jsme se doma neohřály ani týden a naší maličké se objevila v tříslech boulička. Stáli při nás všichni svatí, protože se boulička z počátku jevila mladému lékaři jako tříselná kýla, naštěstí ordinací procházel starší zkušený lékař a okamžitě poznal, že se v tříslech nachází uskřinutý vaječník, z důvodu nedovyvinuté břišní stěny. Čekala nás akutní operace, při které se vaječník zachránil doslova za minutu dvanáct. Když Háďátko rostla, zjistilo se u ní zvýšené svalové napětí a s tím spojená vyšší dráždivost a přehnané reakce na zvuky. To bylo naštěstí poslední, co nás trápilo. Z Háděte je dnes 2,5letá holčička, vývojově odpovídá věku, v něčem je i nadprůměrná a na předčasný porod tak už zbývají jen vzpomínky. 

Právě dnešní den si připomíná všechny strasti předčasných porodů, ale hlavně poukazuje na skvělou zdravotnickou péči, která má smysl a ubírá se správným směrem. Daří se zachránit čím dál více nezralých děti, které  mají šanci na normální plnohodnotný život. A za to jim patří obrovský dík.


Žádné komentáře:

Okomentovat