neděle 15. března 2015

Čáp, vrána nebo maminka?


Dneska to bude trochu recenze, ale také téma o dětech a sexu. Není to dlouho, co hladinu internetu rozčeřil článek o knize na Slovensku, která si nebrala servítky a prý popisovala pro děti vše, včetně erekce, ejakulace... ZDE Autor nakonec uvedl, že kniha neměla být pro mládež, ale příručka pro dospělé. Kdo ví, každopádně se tak téma sexuální výchovy u dětí začalo probírat ve spoustě článků, diskuzí, ozývali se rodiče, kterým nepřišlo v pořádku, že si ve školce děti ukazují obrázky nahých postav a že mluví o tom, jak se "vyrábí" děti, že děti ve školním věku procházejí sexuální výchovou. Jak to vnímáte vy? Říkáte dětem, že je přinesl čáp nebo se snažíte pohádkově vymyslet, jak tatínek zasadil semínko?


Osobně jsem toho názoru, že bychom s dětmi měli mluvit na rovinu. Samozřejmě úměrně jejich věku a chápání. Vyrůstala jsem v době, kdy nahota a sexualita byla ještě poměrně tabu a většinu informací jsem načetla v "bravíčku", takže si umíte představit, jaká byla jejich hodnota. A že veškerá realita byla nakonec jiná, to psát asi taky nemusím.

K napsání tohoto příspěvku mě "přiměl" fotr na mateřské, když jsem nedávno natrefila na jeho příspěvek o pohádce "Krtek a maminka".

Z facebooku Deníček fotra na mateřské
Zrovna tahle kniha byla jedna z prvních, kterou jsem svým dětem koupila. Je pravda, že je knížka možná až moc reálná, ale přijde mi to pořád lepší varianta než že dítě přinese čáp, což v dítěti vyvolá mnoho otázek, na které jim každý dospělý odpovídá jinak.
Krtek a maminka popisuje celý proces od seznámení, přes tulení, těhotenství až po samotný porod a péči o miminka. Vše tak milou "krtečkovskou" formou a naše děti jsou z knížky nadšené.

Krtek a maminka, Z.Miler
Je už příliš ukázat dětem, jak a kudy se berou děti/mláďata na svět? Nemálo reakcí na stránce fotra konstatovalo, že jejich dětský hrdina byl tímto pošpiněn. Já si ale myslím, že takový pohled máme na obrázky jen my a děti se svou přirozeností tohle pořád vnímají jako pohádku. V čem je lepší příběh, kdy Karkulku sežere vlk a myslivec mu rozřezává břicho?Další pěknou knížkou, která předškolním dětem může pomoct pochopit, kde se berou děti, je kniha Jak jsem přišel na svět . Podstata knihy je stejná jako u Krtka, ale již to není pohádka, ale příběh a vysvětlení, jak se rozmnožují lidé. Jak se stane, že se dva lidé spolu najdou, jak k nim přijde dítě, jak se miminko v bříšku vyvíjí, i jak přichází na svět. Dokonce i císařským řezem.


Knihu jsem poprvé viděla v práci v mateřské školce, děti si v ní moc rády četly. Braly to přirozeně, povídaly příběhy, jak se poznali jejich rodiče, některé i věděly, že se narodily mamince z bříška, ve kterém musel udělat pan doktor malá "dvířka", aby mohly vykouknout na svět.

Jak jsem přišel na svět, K.Janouchová

Jak jsem přišel na svět, K.JanouchováProč dětem tajit, jak to chodí? Někdy mám pocit, že zapomínáme, že naše kořeny pocházejí z přírody. Že všechny tyto procesy jsou přirozené. Jsem toho názoru, že čím déle tyto věci tajíme, odsouváme, vymýšlíme si alternativní příběhy o čápech a vránách, tím víc vytváříme v dítěti umělý pocit, že jde o něco zakázaného, nepřirozeného. V holčičkách budujeme strach z porodu, protože "to je ta věc, o které mluví jen dospělí" a nakonec první informace, kterou si o něm nesou do života, je ta, že porod strašně bolí. Budujeme pocit, že nahota je špatně a tím jim zkreslujeme vnímání vlastního těla. Malé dítě má ve svého rodiče naprostou důvěru a myslím si, že pokud mu rodič vysvětlí, že mít se rád a porodit dítě je věcí intimní, ale přirozenou, ponese si to dítě do života mnohem lépe a zodpovědněji než puberťák, pro kterého je tohle téma jednak trapné, ale hlavně nepřikládá slovu rodiče takovou váhu a snaží se spoustu věcí dělat přesně naopak než jak je mu kázáno.A co si o tom myslíte vy? Kdy je správná doba dítěti vysvětlit, jak to chodí?


............Fotografie jsou pořízeny jako výňatek z knih:


Krtek a maminka, Z.Miler, nakl.Albatros media, rok 2014
Jak jsem přišel na svět, K.Janouchová, nakl.Mladá Fronta, rok 2006

Žádné komentáře:

Okomentovat