neděle 15. března 2015

Bridget vs Rosie


Helen Fielding se proslavila především díky filmům o Bridget Jonesové. Kdo by neznal potrhlou třicítku, která je zblázněná do Marka Darcyho? 

Ale co Rosie? Říká vám to jméno něco? Rosie je hlavní postavou románu, který rovněž napsala Helen Fieldingová. Ačkoli je méně známý než BJ, na databázi knih je s přehledem hodnocen jako nejlepší kniha od paní Fieldingové a myslím si, že právem. 


Bridget Jonesová, Láskou šílená a Celebrity pro Afriku jsem přečetla v jednom týdnu. Přiznám se, že "Afrikou" jsem si tak trochu spravovala chuť po Bridgite. Jak se říká, někdy je dobré v nejlepším přestat a myslím si, že málo který spisovatel umí psát na pokračování tak, aby se zachovala kvalita příběhu. 

Třetí díl Bridget Jones se četl poměrně dobře. Pokud bych chtěla sáhnout po odpočinkovém románu o čemkoli, potom je knížka fajn. Vtipná, čtivá, moderní, romantická. Ale že se jednalo o knížku, která na mě hlásala z plakátů i obálky, že se jedná o světový bestseller a hlavně, že se jedná o Bridget, kterou milujeme takovou, jaká je, určitě bych čekala víc. 

V knížce jsem našla kousek z Bridget a kousek ze Sexu ve městě. Nenašla jsem tam ani kousek Marka :( Knížka začíná tajemně, Bridget je už 50, má dvě děti a první část pořád dokola řeší tajemného partnera a místy až přehnané strasti mateřství, kde děti mají vši a zvrací... Musím říct, že jsem se málem neprokousala začátkem. Když jsem se potom dočetla, že mi usmrtili Marka, knížka zůstala dlouho ležet na polici! Pro mě to byl velký krok vedle. Umím si představit, že by ho BJ podváděla, vraceli se k sobě a jeho silná postava se dál v příběhu objevovala... Ale najednou prostě v knížce, až na pár vzpomínek, nebyl. Místo toho se z Bridget stala štíhlá sexy padesátka, která si nabrnkla o 20 let mladšího zajíčka. Nepřipomíná vám to Sex ve městě?? Kde je ta Bridget, tak trochu oplácaná, rozcuchaná, špatně nalíčená, ale přesto roztomilá? Zůstala akorát Bridgetina rozpačitost a roztržitost, s jakou vychovává děti. Nicméně, když jsem se prokousala blicím zavšiveným začátkem, byl střed knížky poměrně čtivý a romantický. Závěr předvidatelný, ale dočetla jsem s uspokojením, že to dobře dopadlo, pravý happy end :-) Nakonec jsem po dočtení měla i takový hřejivý pocit a knížka se mi celkem líbila. Ale je mi jasné, že bestseller z ní dělá jen název. 

Oproti tomu poměrně neznámá knížka Celebrity pro Afriku mě nadchla. Helen se podařilo spojit dva světy, zazobané celebrity a hladomorem a nemocemi postihnuté Afričany. 


Hlavní postava, Rosie, odjíždí po nezdařené lásce dělat dobrovolnici do Afriky. V knížce se prolíná aktuální dění, kdy je Rosie v Africe již 5 let, se vzpomínkami od chvíle, kdy poznala svou bývalou nezdařenou lásku. Popisuje každodenní strasti uprchlického tábora, kde se stará o desítky tisíc vyhublých Afričanů, popisuje závislost na pomoci z venčí, ale i vnitřní problémy, jako je každodenní umírání, potýkání se s nemocemi. Ve chvíli, kdy se opozdí dodávka léků a jídla do tábora, Rosie napadne pozvat za nimi celebrity a dostat tak tyto dva světy do televize. Knížka je opravdu velmi čtivá, kontrastuje tu příběh lásky, moci a bohatství s utrpením, bolestí, ztrátou, zoufalstvím i pokorou. Jde vidět, že Helene vycházela z vlastních zkušeností a zážitků, protože kniha je tak věrná a dojemná, že máte pocit, že si vše zažíváte na vlastní kůži. Určitě doporučuji přečíst :-) 

A co napsat závěrem? 

Hledáte-li na mateřské odpočinkovou četbu, sáhněte klidně po obou knihách. Hledáte-li něco, kde najdete příběh, který není v každém druhém románu, doporučuji spíše investovat peníze do Celebrit pro Afriku. 

1 komentář:

  1. Úplně jsem zapomněla, že jsem knihu Celebrity pro Afriku četla:-) Můj dojem z knihy BJ: Láskou šílená je na mém blogu. Celkem ráda bych věděla, co na moji recenzi řekneš:-) mrkni se....siraelxy.blogspot.cz
    Krásný den.

    OdpovědětVymazat